Şeyh Abdullah Siraceddin El-Hüseynî, hayatl ve hadis ilmindeki yeri
Sheikh Abdullah Siraceddin Ai- Husayni, her life and her piace in the seience of hadith
  1. Tez No: 830247
  2. Yazar: MOHAMMED O SAADULLAH SAADULLAH
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada vaktinin ve emeğinin çoğunu dini ve hukuki konulara harcayan Abdullah Siraceddin'in hayatı ve hadisçiliği ele alınmıştır. Alim bir aileye mensup olan Abdullah Siraceddin Halep'te doğmuştur. Bu alim aynı şehirde okul eğitimini görmüştür. Özellikle babasından ve dedesinden dini ilimleri tahsil etmiştir. Daha sonra Suriye'de ve Suriye dışında olmak üzere yirmiden fazla âlimden ilim tahsil etmiştir. Birçok hocadan dersler veren Siraceddin daha sonra Şaban medresesini kurarak burada dersler vermeye başlamıştır. Abdullah Siraceddin Suriye'nin önde gelen ve tanınan şahsiyetlerden biri haline gelmiş ve Din alanı başta olmak üzere bilimsel, siyasi, sosyal ve ekonomik alanlarda çalışmalar yapmıştır. Abdullah es-Siraceddin'in selef alimlerin yolunda ilerlemiş ve tasavvufi bir hayat sürdürmüştür. Müslümanların birlik ve beraberlik içinde yaşamaları için irşad faaliyetinde de bulunmuştur. Müslümanları tefrikaya düşüren problemlere işaret etmeye çalışmıştır. Amelde Hanefi mezhebine mensup olan alim yüzlerce talebesinin katıldığı özel dersler vermiştir. Kendisinden Şeyh Ahmed Muhammed Serdar gibi büyük âlimler yetişmiştir. Dersler veren Siraceddin aynı zamanda eserler de yazmıştır. Şeyh, dini ilimlerle ilgili yaklaşık kırk kitap yazmıştır. Abdullah Siraceddin diğer İslami ilimlerde olduğu kendisini hadis ilminde de iyi yetiştirmiştir. Ona göre hadis evrensel olduğunda, hadisin tashih ve hadis ile ilgili meselelerin her dönemde araştırmaya ihtiyacı vardır. Hadis ilmi ilim talebesinin üzerinde durması gereken en önemli ilimlerinden biridir. Hadis ilmiyle ilgili çalışmalar yap. Abdullah Siraceddin özellikle kendisine Kadar gelen isnatlarla erbaini telif etmesi hadis ilmine gösterdiği ehemmiyeti açıkça ortaya kaymaktadır. Bu alim hadis çeşitlerini isnad ve metin bakımından beyan etmiştir. Hadislerin sıhhat meseleleri hususunda görüşler beyan etmiştir. Hadis eserleri türlerinden bahseden alimin garibü'l-hadis konusunda çalışmaları olmuştur.
Özet (Çeviri)
When studying the personal life of (Sheikh Abdullah Siraj Al-Din), it appeared that he was from a house of knowledge and honour father from his grandfather, as he was born in the city of Aleppo and grew up in it and studied in its schools, and he moved inside and outs Syria too communicate with its scholars, and he got a knowledknowledgee than twenty scholars, Like Sheikh Muhammad Ibrahim al-Salkini, his scholars were admired by him, and the sheikh was interested in its legal schools, so he founded the Shaaban school and taught in the most recent of them. So the sheikh became one of the prominent and well-known personalities. He had an impact in many scientific, political, social and economic fields, especially the religious and advocacy fields. The sheikh used to mix between faith taken from the righteous predecessors and his Sufi behaviours a brilliant scholar and pious faithful to God Almighty. As for his doctrine, he used to follow the Hanafi school of thought, and he had private lessons attended by hundreds of his students and lovers, and great scholars such as Sheikh Ahmed Muhammad Sardar graduated from him. The sheikh has written about forty books on various legal sciences. The science of hadith is one of the most important legal sciences that the student of knowledge must stand on in its authentic and approved sources. Therefore, one of the signs of Sheikh Abdullah Sirajuddin's mastery of the legal sciences is his explanation of (the Baiquonian system in the term sciences of hadith) and his statement of the types of hadith in terms of the chain of transmission and the text. And strength and weakness, and the science of hadith is a narration, and an explanation of its usefulness and virtue and compilations in it, and the Sunnah, and the Musnad, and the lexicon, and the part“juz'”and the extractor, and the definition of the reciter, and the parties, and the statement of some words used in this art. This research dealt with the issue of the life of a scholar who gave most of his time and effort to religious and legal issues, and the researcher showed that the sheikh had enriched the Islamic call and its library with many works that benefited Muslims, whether they were preachers, scholars or others, and in many legal fields, and the research relied on proving this on many The few available sources and his interpretation and explanation of verses from the Holy Quran and hadiths from the Sunnah.