Molecular detection of Hepatitis B DNA and hbx antigen in patients under hemodialysis in Kirkuk-Iraq
Kerkük-Irak'ta hemodı̇yalı̇z uygulanan hastalarda Hapatı̇t B DNA ve HBX antı̇jenı̇nı̇n saptanması
  1. Tez No: 830248
  2. Yazar: DARIN FIKRAT FAEQ DAMERCHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SEZGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHANNAD ABDULLAH ALAZZAWY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamız 10 Şubat-10 Aralık 2022 tarihleri arasında Kerkük şehrinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan ve hemodiyaliz tedavisi gören 600 kronik böbrek hastalısının yaşları 20-75 arasında değişmekteydi. Aynı zamanda çalışmaya 30 sağlıklı kontrol bireyi de dahil edilmiştir. Çalışmada her hastadan gerçek zamanlı PCR ile hepatit B viral yükünün belirlenmesi ve ELISA tekniği ile spesifik HBx antijeninin saptanması için kan örnekleri alınmıştır. Çalışma, kontrol grubunun sadece %0 ile karşılaştırıldığında, HD hastalarının %8,33'ünün hepatit B virüsü için Pozitif PCR sonuçlarına sahip olduğunu göstermiştir. Çalışma, HD hastaları arasında en yüksek HBV enfeksiyonu oranının ≥40 yaşta olduğunu ve çoğunun erkek olduğunu göstermiştir. Çalışma, HBV enfeksiyonu oranının diyaliz süresi arttıkça arttığını göstermiştir. Hepatit B'li hastaların en yüksek oranı (%42) 10,000 ile 20,000 IU/mL arasında viral yüke sahipti. Çalışma, HBV hastalarının %80'inin HBx antijeni taşıdığını ve en yüksek viral yük ortalamasının, negatif HBx HBV hastalarına kıyasla Pozitif HBxli hepatit B'li hastalarda bulunduğunu göstermiştir. Siroz ve 3. derece fibrozisli hastaların çoğunda HBx antijeni pozitifti. Bu çalışma, kronik hepatit B hastalarında ALT düzeyi ile viral yük arasında pozitif korelasyon olduğunu ortaya koymuştur
Özet (Çeviri)
Our study was conducted in Kirkuk city between February 10 and December 10, 2022. The ages of 600 patients with chronic kidney disease on hemodialysis ranged from 20-75 years. The study also included 30 healthy control subjects. Blood samples were from each patient in this study for ‎determination of hepatitis B viral load by real-time PCR and detection specific HBx ‎antigen by tests using ELISA technique. The study showed that 8.33% of ‎HD patients have Positive PCR results for hepatitis B virus as compared with only 0% of the control group. The study showed the highest rate of HBV infection ‎among HD patients were in age ≥40 years and most of them were males. The study ‎showed that the rate of HBV infection was increased with increasing of dialysis ‎duration. The highest rate of patients with hepatitis B (42%) had viral load between ‎‎10.000 and 20.000 IU/mL. The study showed that 80% of HBV patients were with ‎HBx antigen and the highest viral load mean was found in patients with hepatitis B ‎with Positive HBx comparing with negative HBx HBV patients. Most of patients with cirrhosis and grade 3 of fibrosis were with positive HBx ‎antigen. The present study revealed that there was positive correlation between ALT ‎level and viral load in patients with chronic hepatitis B.‎