Sürfaktant/boyar madde ve sürfaktant/ilaç etkileşimlerinin farklı türde liyotropik nematik faz oluşumları üzerine etkileri
Effects of the interactions of surfactants/dye and surfactant/drug on the formation of different types of lyotropic nematic phases
  1. Tez No: 830250
  2. Yazar: MERVE TABAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Liyotropik nematik sıvı kristal fazlar, liyotropik sıvı kristallerin bir alt sınıfı olup, diğer sıvı kristal fazlarına göre faz direktörlerinin veya optik eksenlerinin (n ⃗) manyetik alan duyarlılığı nedeniyle birçok araştırma grubunun dikkatini çekmeye devam etmektedir. Liyotropik nematik fazlar yönelimleri, misel simetrilerine veya geometrilerine bağlı olarak tek eksenli (ND, NC) ve çift eksenli (NB) olarak ikiye ayrılmaktadır. Bu çalışmada, dodesiltrimetilamonyum bromür (DTMABr)/1-dodekanol (DDeOH)/su bazı yeni karışımlarının, anyonik azo boyalar (Sunset Yellow, amaranth ve tartrazin) ve bir ilaç molekülü olan disodyum kromoglisat (kromolin, DSCG) ile katkılanmış lyotropik nematik faz özellikleri incelenmiştir. Tek eksenli ve çift eksenli nematik fazların dokusal analizi, geleneksel bir teknik olan polarize optik mikroskopisi (POM) ile gerçekleştirilmiştir. Tek eksenliden çift eksenli nematik faz geçişler, lazer konoskopisi yoluyla nematik fazların çift kırılmasının sıcaklığa bağımlılığından belirlenmiştir. Karışımların kısmi faz diyagramları, POM ve lazer konoskopi sonuçları birleştirilerek boyaların/ilaç moleküllerin konsantrasyonlarının bir fonksiyonu olarak oluşturulmuştur. Misel yapı parametrelerini değerlendirmek için küçük açılı X-ışını saçılımı (SAXS) yapılmıştır. Sonuçlar, boya ve ilaç moleküllerinin (a) nematik-nematik faz geçişleri, (b) kısmi faz diyagramlarındaki çift eksenli nematik faz alanı aralığı ve (c) misel şekil anizotropisi üzerinde geleneksel inorganik elektrolit iyonlarından daha büyük bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca boya/ilaç moleküller moleküler yapılarındaki iyonik grupların sayısı ve ayrıca iyonik grupların kaotropik ve/veya kozmotropik dereceleri dikkate alınarak Hofmeister iyon serisinde sıralanabilir. Boya/ilaç moleküller, yapılarında aromatik kısımların varlığından dolayı rezonans yapısına sahip olabilir (örneğin DSCG); bu rezonans yapı, liyotropik nematik fazların oluşumu üzerindeki etkilerini araştırırken dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Lyotropic nematic liquid crystal phases, a subclass of lyotropic liquid crystals, have continued to attract the attention of many research groups due to the magnetic field sensitivity of their phase directors or optical axes ( n ⃗ ) compared to other liquid crystal phases. Lyotropic nematic phases are divided into two uniaxial (ND, NC) and biaxial (NB) based on their orientations, micelle symmetries or geometries. Lyotropic nematic phase properties of some novel mixtures of dodecyltrimethylammonium bromide (DTMABr)/1-dodecanol (DDeOH)/water, doping with some anionic azo dyes (Sunset Yellow, amaranth, and tartrazine) and a drug molecule disodium cromoglycate (cromolyn, DSCG), were investigated in the present study. The textural analysis of the uniaxial and biaxial nematic phases was performed by a conventional technique, polarizing optical microscopy (POM). Uniaxial-to-biaxial nematic phase transitions were determined from the temperature dependence of the birefringences of the nematic phases via laser conoscopy. Partial phase diagrams of the mixtures were constructed as a function of dyes/drug“molecules' concentrations”by combining the POM and laser conoscopy results. Small-angle X-ray scattering (SAXS) was performed to evaluate micellar structure parameters. The results indicate that dye and drug molecules have a greater effect on (a) the nematic-nematic phase transitions, (b) the biaxial nematic phase domain range in the partial phase diagrams, and (c) micelle shape anisotropy than the conventional inorganic electrolyte ions. Furthermore, dye/drug molecules may be sequenced in the Hofmeister series of ions, considering the number of ionic groups in their molecular structures and also the chaotropic and/or kosmotropic degrees of the ionic groups. Since the dye/drug molecules may have a resonance structure (e.g. DSCG) as a result of the existence of the aromatic parts in their structure, this resonance structure should be considered to investigate their effects on the formation of the lyotropic nematic phases.