Derim öncesi hekzanal sprey uygulamasının 'Hacıhaliloğlu' kayısı çeşidinin muhafaza ömrüne ve kalitesine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of pre-harvest hexanal spray application on the storage life and quality of 'Hacıhaliloglu' apricot variety
- Tez No: 830279
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE TÜLİN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada; 'Hacıhaliloğlu' kayısı çeşidi meyvelerine derimden 15 gün ve 7 gün önce olacak şekilde yapılan %0,01 ile %0,02'lik hekzanal sprey uygulamasının etkileri incelenmiştir. Uygulamadan hemen sonra kayısı meyveleri MAP içerisinde, +4 o C ve %90±5 nisbi nem koşullarında 5 hafta süresince muhafaza edilmiştir. Muhafaza başlangıcından itibaren uygulamaların meyve kalitesine olan etkilerini belirlemek amacı ile 1'er haftalık aralıklarla ile ağırlık kaybı, meyve renk (L, a, b, ΔE, hue açı) değeri, meyve eti sertliği, suda çözünür toplam kuru madde (SÇKM), titre edilebilir asitlik (TA), pH, çürüme, üşüme zararı, elektriksel iletkenlik, toplam maya ve küf, toplam fenolik madde, toplam flavonoid, antioksidan kapasite (DPPH serbest radikalini süpürme aktivitesi), polifenol oksidaz, peroksidaz, katalaz enzimi, A vitamini miktarı ve duyusal değerlendirme yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda hekzanal sprey uygulamasının meyvelerde ağırlık kaybı, meyve eti sertliği, toplam fenolik madde miktarı, antioksidan kapasite, toplam flavonoid madde miktarını ve katalaz enzim aktivitesini muhafaza süresince korurken, elektriksel iletkenlik miktarı, toplam maya-küf gelişimini sınırlandırmış ve meyve kalitesinin korunmasında kontrol grubuna göre daha etkili olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar değerlendirildiğinde 'Hacıhaliloğlu' kayısı çeşidinin muhafazası süresince kalitesinin korunmasında %0,02'lik hekzanal sprey uygulamasının en etkili uygulama olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of 0.01% and 0.02% hexanal spray application on 'Hacıhaliloğlu' variety apricot fruits of variety were investigated before harvest. After harvest apricot fruits were stored at +4o C and 90±5% relative humidity conditions in MAP for 5 weeks. To determined effects of treatment on weight loss, fruit color (L, a, b, ΔE, hue angle) value, fruit flesh firmness, total soluble solids (TSS), titratable acid (TA), pH, amount of decay, chilling injury, electrical conductivity, total yeast and mold, sensory evaluation, total phenolic content, total flavonoid content, antioxidant capacity (DPPH free radical scavenging activity), polyphenol oxidase, peroxidase, catalase enzyme, vitamin A contents were measured from initial time to end of 5 weeks of storage period at 7 days intervals. As a result of the analysis, it was determined that hexanal spray application had a positive effect on weight loss, fruit flesh firmness, total phenolic content, antioxidant capacity, total flavonoid content, catalase enzyme activity but electrical conductivity level and total yeast-mold growth inhibited. When the results were evaluated, it was determined that hexanal spray treatment more effective than control group however 0.02% dose hexanal spray application was the most effective appicalication on the preservation of storage quality of 'Hacıhaliloğlu' apricot variety.