Atölye çalışması olarak oyun ve oyuncak müzesi etkinliğinin öğrencilerin yaratıcı düşüncelerine yansımaları
The reflections of the game and toy museum activity as workshop on the creative thoughts of students
- Tez No: 830278
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Müzecilik, Education and Training, Fine Arts, Museology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Görsel sanatlar eğitimi birçok farklı disiplini içeriğinde barındıran ve öğrenim sürecindeki kazanımları ile bireyin hayatında önemli noktalarda etkisi olan bir eğitim alanıdır. Milli Eğitim Bakanlığı görsel sanatlar eğitiminde içerik olarak müze eğitimi ve müzecilik etkinliklerine ders programında yer vermektedir. Görsel sanatlar ve sanat eğitiminde çeşitli biçimlerde müze konusu yer almaktadır. Müze eğitiminin önemi çeşitli araştırmaların konusu olmuştur ve müze eğitiminin öğrenim sürecine katkıları bilinmektedir. Oyuncak müzeleri geçmişin çocuklarının kültürel mirası ile bugünün çocuklarının etkileşim kurabileceği oluşumlardır. Görsel ve kültürel anlamda kurulan bu etkileşimin incelenmesi amacıyla, görsel sanatlar dersi kapsamında oyun ve oyuncak müzelerinin kullanımı hakkında olan bu çalışmada atölye çalışması olarak oyun ve oyuncak müzesi etkinliğinin öğrencilerin yaratıcı düşüncelerine yansımaları incelenmektedir. Çalışma Gaziantep Oyun ve Oyuncak Müzesi, Gaziantep ilinde bulunan ortaokul 6.sınıf kademesindeki katılımcılar ve görsel sanatlar öğretmenleri ile gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi olan durum çalışması yaklaşımından yararlanılmıştır. Durum çalışmasında kullanılan odak grup görüşmesi, bireysel görüşme ve doküman analizi çalışmanın veri kaynağıdır. Öğrencilerin katılımıyla müze etkinliği sürecinde yapılan atölye çalışmaları dokümanları, akabinde yapılacak olan odak grup görüşmesi ve atölye çalışması olarak oyun ve oyuncak müzesi etkinliği hakkında öğretmen görüşlerinin alınması, betimsel analiz ve içerik analizi yöntemleri ile veri kaynakları incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Visual arts education is a field of education that includes many different disciplines and has an important impact on the individual's life with its achievements in the learning process. The Ministry of National Education includes museum education and museology activities in the curriculum as content in visual arts education. The subject of museums takes place in various forms in visual arts and art education. The importance of museum education has been the subject of various studies and the contributions of museum education to the learning process are well known. Toy museums are formations where the cultural heritage of the children of the past and the children of today can interact. In order to examine this visual and cultural interaction, this study, which is about the use of game and toy museums within the scope of visual arts course, examines the reflections of the game and toy museum activity as a workshop on students' creative thinking. The study was carried out with students in the 6th grade level of secondary school and visual arts teachers in Gaziantep Game and Toy Museum. In this study, case study approach, which is a qualitative research method, was utilized. Focus group interviews, individual interviews and document analysis used in the case study are the data sources of the study. The documents of the workshop which are created by the students, the focus group interview, which is to be held after the museum workshop, and taking the opinions of the teachers about the game and toy museum activity as a workshop were examined as the primary data sources by utilizing content analysis and descriptive analysis methods.