İşbirlikli öğrenme modelinde kullanılan kavram haritalarının öğrencilerin asitler-bazlar konusundaki başarı ve tutumlarına etkisi
The effects of concept maps used in cooperative learning model on students achievement and attitudes towards acids-bases
- Tez No: 830313
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Kimya dersi öğretim programı, öğrencilerin kavramları ezberlemelerinin aksine, kavramlar arasındaki anlamsal ilişkileri belirleyerek kalıcı öğrenmelerini hedeflemektedir. Bu araştırma, İşbirlikli öğrenme yönteminin Öğrenci Takımları Başarı Bölümleri(ÖTBB) tekniğinde bir öğrenme aracı olarak kullanılan kavram haritalarının kimya dersinde kullanılmasının 10. sınıf öğrencilerinin“Asitler, Bazlar ve Tuzlar”konusunda başarılarına ve derse yönelik tutumlarına etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır.2021-2022 eğitim-öğretim yılında Amasya'da bir lisede 80 öğrenci ile gerçekleştirilen çalışma eşitlenmemiş kontrol gruplu deneysel desen (nonequivalent control group design) ile yürütülmüştür. Deney grubunda (N=40) dersler“Asitler, Bazlar ve Tuzlar”konusunda ÖTBB'de kavram haritaları ile desteklenerek, kontrol grubunda (N=40) ise, mevcut kimya öğretim programına göre geleneksel öğrenme yöntemi kullanılarak işlenmiştir. Veriler; Asitler- Bazlar Başarı Testi (ABBT), Kimya Dersi Tutum Ölçeği (KDTÖ) ve Kavram Haritasına Yönelik Tutum Ölçeği (KHTÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Ayrıca sürece ilişkin öğrenci görüşleri ve gözlemci görüşleri alınmıştır. Araştırmanın sonucunda, başarı açısından İşbirlikli öğrenme modelinde kavram haritası desteğiyle yürütülen dersler lehinde anlamlı bir farklılık olduğu sonucuna varılmıştır. Kimya dersine yönelik tutum ölçeği(KDTÖ) puanları incelendiğinde deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Kavram haritalarına yönelik tutum ölçeği(KHTÖ) puanları incelendiğinde de deney grubu ön test son test puanları arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The goal of the chemistry curriculum is for students to identify semantic associations between concepts, resulting in meaningful learning rather than simply memorising the concepts. The purpose of this study is to determine the effects of using concept maps as a learning tool in the Student Teams Achievement Division (STAD) technique in the chemistry lesson of the cooperative learning method on the achievement and attitudes of 10th-grade students studying“Acids, Bases, and Salts.”The study, which was carried out with 80 students in a high school in Amasya in the 2021–2022 academic year, was carried out with a nonequivalent control group design. The lessons on“Acids, Bases, and Salts”in the experimental group (N=40) were supported by concept maps in STAD, while in the control group (N=40), they were taught using the traditional learning method based on the current chemistry curriculum. The Acids-Bases Achievement Test (ABAT), the Chemistry Course Attitudes Scale (CCAS), and the Attitudes Towards Concept Maps Scale (ATCMS) were used to collect data. In addition to that, student and observer perspectives on the process were collected. According to the study findings, there is a significant difference in achievement favouring lessons conducted with the assistance of a concept map in the cooperative learning model. No significant difference was found between the experimental and control groups when the Chemistry Course Attitudes Scale (CCAS) scores were compared. There was no significant difference between the experimental group's pre-test scores and the control group's when the Attitudes Towards Concept Maps Scale (ATCMS) scores were compared.