Uluslararası kanguru matematik yarışması Türkiye sorularının temel matematiksel beceriler açısından (TIMSS bilişsel alanlarına göre) incelenmesi
Investigation of international kangaroo mathematics contest Turkey questions i̇n terms of basic mathematical skills (according to TIMSS cognitive fields)
- Tez No: 830320
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GONCA İNCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmada, 80'den fazla ülkede 7 milyondan fazla öğrencinin katıldığı Uluslararası Kanguru Matematik Yarışması 2015-2022 yıllarında çıkan ortaokul düzeyindeki soruların temel matematiksel beceriler açısından TIMSS bilişsel alan çerçevesinde incelenmesi amaçlanmıştır. Nitel araştırmanın benimsendiği çalışmada veriler doküman incelemesi yöntemi ile toplanmıştır. Çalışmada veriler betimsel analiz bağlamında doküman analizi kullanarak analiz edilmiştir. Bu araştırmada Kanguru Matematik Yarışması Türkiye soruları hangi TIMSS bilişsel alanına ilişkin sorulardan oluştuğu, yıllara, sınıf düzeylerine ve 3-4-5 puanlık sorulara göre nasıl bir değişiklik gösterdiği sorularına cevap aranmıştır. Bu kapsamda toplam 480 soru TIMSS2019 bilişsel alan çerçevesinde bilme, uygulama ve akıl yürütme kategorilerinde alt boyutları ve geçmiş TIMSS sorularının kategorileri incelenerek sınıflandırılmıştır. Soruların bir kısmı araştırmacı ve bir öğretmen tarafından kodlanıp analiz edilmiş bunun sonucunda %83,3 kodlayıcı güvenirliği sağlanmıştır. 2015-2022 yılları 5-6. sınıf düzeyinde bilme bilişsel alanı %16 iken 7-8. sınıf düzeyinde bilme bilişsel alanı %13; 5-6. sınıf düzeyinde uygulama bilişsel alanı %24 iken 7-8. sınıf düzeyinde %28; akıl yürütme bilişsel alanı 5-6. sınıf düzeyinde %60 iken 7-8. sınıf düzeyinde %59 olduğu tespit edilmiştir. Soruların yıllara ve sınıflara göre bilişsel alanda değişimler olsa da 5 puanlık soruların genelde akıl yürütme becerisi gerektirdiği, 4 puanlık soruların akıl yürütmeve uygulama, 3 puanlık soruların ise uygulama ve bilme bilişsel alanlarında sorular olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmada incelenen Kanguru Matematik ilk etap sorularında üst düzey becerileri ölçmeye yönelik soruların daha fazla bulunduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yetenekli öğrencilerin tespit edilmesi bu tarz yarışmalar ile öğrencileri motive etmek ve öğrencinin düşünsel sınırlarını zorlayarak potansiyellerini gerçekleştirmelerine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the exam questions of the International Kangaroo Mathematics Competition, in which more than 7 million students participated in more than 80 countries, within the framework of TIMSS cognitive domain in terms of basic mathematical skills at the secondary school level for the years 2015-2022. In the study, in which qualitative research is adopted, data are collected by document analysis method. In the study, the data are analyzed using document analysis in the context of descriptive analysis. In this study, answers are sought to the questions of which TIMSS cognitive domain the Kangaroo Mathematics Contest Turkey questions consist of, how they differ according to years, grade levels and questions with 3-4-5 points. In this context, a total of 480 questions are classified in the cognitive domain of TIMSS2019 by examining their sub-dimensions in the categories of knowing, applying and reasoning, and the categories of previous TIMSS questions, and some of the questions are coded and analyzed by the researcher and a teacher, as a result of which 83.3% encoder reliability is achieved. Between 2015 and 2022, it is found that the cognitive area of knowledge at the 5th and 6th grade level is 16%, while the cognitive area of knowledge at the 7th and 8th grade level is 13%; the cognitive area of application at the 5-6 grade level is 24%, while the 7th and 8th grade level is 28%; the cognitive area of reasoning is 60% at the 5th and 6th grade level and 59% at the 7th and 8th grade level.Although there are changes in the cognitive domain according to years and classes, it has been concluded that 5-point questions generally require reasoning skills, 4-point questions are questions in reasoning and application, and 3-point questions are questions in the cognitive domains of application and knowing. It is concluded that the Kangaroo Mathematics first stage questions examined in the study included more questions to measure high-level skills. It is thought that identifying talented students will motivate students with such competitions and contribute to the realization of their potential by pushing the intellectual limits of the students.