Assessment of genetic relatedness tools for ancient DNA using pedigree simulations
Soyağacı simülasyonları kullanılarak genetik akrabalık araçlarının antik DNA için değerlendirmesi
- Tez No: 830344
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SOMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Arkeolojik kazılarda elde edilen bireyler arasındaki biyolojik yakınlığın anlaşılması, uzun zamandır antik DNA alanında dikkat çekmektedir. Tekil nukleotid polimorfizm (TNP) genotip ve tüm genom dizi verisindeki artış, yakın zamanda genom çapında belirteçlerin kullanılmasıyla genetik akrabalığı tahmin etme olanağı sağlamıştır. Halbuki, eksik aleller ile birlikte ölüm sonrası hasar ve parçalanma yüzünden antik genomların düşük derinlikte yeni nesil dizilenmesi, genotip çağırmada doğruluğun azalmasına yol açar. Bu zorlukların üstesinden gelebilmek için genotip olabilirliğine ve popülasyon alel frekanslarına dayanan (örn., NgsRelate ve lcMLkin) ya da bireyler arasındaki genotip uyumsuzluğu oranını karşılaştıran (örn., READ) araçlar dahil olmak üzere farklı araçlar geliştirilmiştir. Yaygın olarak kullanılan bu iki aracın (NgsRelate ve READ), kısıtlı TNP sayıları ve akraba evliliği varlığında sistematik bir şekilde güvenilirliklerini test etmek için simüle edilmiş soyağaçlarından üretilen antik genom verisini kullandık. Sonuçlarımız gösterdi ki bin TNPe kadar bile, READ ve NgsRelate (ya da lcMLkin) kullanarak akraba çiftler sırasıyla %85 ve %96 F1 skor ile doğru bir şekilde birinci derece olarak sınıflandırılabilir. Akraba olmayan çiftlerin, üçüncü dereceye kadar yakın akrabalardan yüksek doğrulukta ayırt edilmesi, paylaşılan beş bin TNPte NgsRelate ve lcMLkin ile mümkündür (F1 = %99). Ayrıca, ortak on bin TNP ile NgsRelate ve lcMLkin, READ'i, ikinci derece akrabalığın üçüncü dereceden ayrıştırılmasında %95 ve %96 F1 ile geçer (READ için %80). Son olarak, akraba evliliği (örn. kuzen çiftleşmesi) akrabalık katsayısının olduğundan fazla tahmin edilmesine yol açar. Bu sonuçlar gelecek vadediyor fakat aynı zamanda oldukça düşük kapsamlı genomlar ile akrabalık katsayısı tahmini için yeni yaklaşımların araştırılmasını gerektirir.
Özet (Çeviri)
Understanding the biological relationships among individuals retrieved in archaeological excavations has drawn attention for a long time in the ancient DNA field. The increasing number of SNP genotype or whole-genome sequence data has recently opened up the opportunity to estimate genetic relatedness using genome-wide markers. However, next-generation sequencing of ancient genomes at low depth causes low precision in genotype calling due to missing alleles, post-mortem damage, and fragmentation. To overcome these challenges, different tools have been developed, including algorithms relying on genotype likelihoods and population allele frequencies (e.g., NgsRelate and lcMLkin) or tools comparing genotype mismatch rates between a pair (e.g., READ). To systematically evaluate the reliability of these three most commonly used tools in the presence of a limited number of SNPs and inbreeding, we used ancient genome data produced from simulated pedigrees. Our results show that related pairs can be accurately classified as first-degree, even down to 1K shared SNPs, with 85% and 96% F1 scores using READ and NgsRelate or lcMLkin, respectively. Distinguishing unrelated pairs from close relatives down to third-degree is possible with high accuracy (F1 = 99%) at 5K shared SNPs using NgsRelate and lcMLkin. Further, with 10K shared SNPs, NgsRelate and lcMLkin outperform READ in the differentiation of third-degree from second-degree relatedness with a 95% F1 and 96% F1 (80% for READ). Last, inbreeding (e.g., first cousin mating) leads to the overestimation of kinship coefficients. These results are promising but also call for exploring novel approaches for kinship estimation with ultra-low coverage genomes.