Beş farklı levrek (Dicentrarchus labrax) damızlıklarının mikrosatelitler ile genetik çeşitliliğinin belirlenmesi ve ıslah potansiyelinin ortaya çıkarılması
Analysis of genetic diversity among 5 different sea bass (Dicentrarchus labrax) broodstock groups using microsatellites and assessment of their potential for selective breeding
  1. Tez No: 561361
  2. Yazar: EFE ŞAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tezde, ıslah programlarının başlatılması öncesinde eldeki damızlık balık popülasyonunun genetik yapısının mikrosatelit markırlar ile nasıl analiz edileceği incelenmiştir. Toplam 1314 balık ile gerçekleştirilen araştırmada, Çanakkale ve Adana bölgelerinde denizden toplanmış olan balıklar ile çeşitli üretim süreçlerinden geçmiş olan 3 farklı anaç balık grubunun hem kendi içlerindeki genetik yapısı, hem de diğer gruplar ile benzerlikleri ve akrabalık ilişkileri incelenmiştir. Bu amaçla gerçekleştirilen analizlerde 10 adet mikrosatelit markırın amplifiye edilmesi için multiplex PCR tekniği kullanılmıştır. Elde edilen amplikonların fragman boyut analizleri genetik analiz cihazında kapiller elektroforez yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Analizler sonucunda yalnızca doğadan toplanan grupların Hardy-Weinberg dengesinde olduğu ve incelenen gruplardan birbirine en çok benzeyen popülasyonların doğadan toplanan gruplar olduğu tespit edilmiştir. Tüm grupların lokus bazında alel frekansları, heterozigotluk ve inbreeding oranları hesaplanmıştır. Gruplar ıslah edilmeye uygunlukları açısından değerlendirilmiştir. Doğal gruplar arasından D1, üretim grupları arasından ise Ü1 grubu ıslah programlarında kullanılması en uygun gruplar olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the suitability of the genetic structure of different broodstock populations for implementation of selection programs was investigated by using microsatellite genotyping. In the research which is made using a total of 1314 fish, 2 popolulations which are collected from seas of Çanakkale and Adana regions along with 3 different broodstock populations which have been through certain production processes were compared in respect to their own genetic structures as well as the relations between them. For the genetic analyses, 10 microsatellite loci were amplified using multiplex PCR technique. Fragment length analysis was conducted by a genetic analyzer after the capillary electrophoresis of the amplicons produced by PCR. According to the results obtained, only the groups that were collected from the wild were found to be in Hardy-Weinberg equilibrium. Likewise, the wild groups were found to show the most significant structural similarity among all groups. Locus based allele frequencies, heterozygosity and degrees of inbreeding were calculated and reported. The results of structure analysis and factorial correspondence analysis were used in order to describe the relatedness of the groups. Among all the groups evaluated, D1 and Ü1 groups are found to be the most suitable ones for implementation of selective breeding programs.