Numerical simulation of heat flow with participating media radiation using total energy based entropic lattice Boltzmann method
Işınıma katılan ortamda ısı akışının toplam enerji formülüne dayalı entropik kafes Boltzmann yöntemi ile çözümü
- Tez No: 830343
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIK HAKAN TARMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Endüstriyel sistemlerin çalışma sıcaklıkları, yüksek başarım seviyesi ve verimlilik isterleri nedeniyle artış göstermektedir. Bu sistemlerin, kesinlik düzeyi yüksek ısıl benzetimlerinin yapılabilmesi için ışınıma katılan ortamın çözülmesi gerekmektedir. Kafes Boltzmann yöntemi, çok yönlü ısıl akışkan problemlerin çözümünde güçlü bir teknik olmaya başlamıştır. Bu tez kapsamında, toplam enerji formülüne dayanan, entropik kafes Boltzmann yöntemi, ışınıma katılan ortamda çoklu ısı aktarımı problemlerini çözebilmek için geliştirilmiştir. Yöntem üzerinde yapılan değişiklikler, Chapman – Enskog açılımı ile kanıtlanmıştır. Literatürden alınan örnek analizler ile de geliştirilen yöntemin doğrulaması yapılmıştır. Ardından, ışınıma katılan ortam içerisinde, boru içi akış problemi detaylı bir şekilde çözülmüştür. Bu sayede, akış alanının çeşitli değişkenlerle etkileşimi, farklı Reynolds sayısı, tek elektron saçılım beyazlığı ve sönüm katsayısı üzerinden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Operating temperatures of industrial systems are increasing due to requirements for higher efficiency and superior performance. Participating media radiation becomes essential for accurate thermal modeling of these systems. Problems with participating media radiation require solution of all modes of heat transfer. Lattice Boltzmann method emerges as a powerful technique for solution of multi-mode heat transfer problems. The thesis proposes a specific method to implement total energy based formulation of double population entropic lattice Boltzmann method in multi-mode heat transfer problems with participating media. All parameters in the problem are calculated through an integrated lattice Boltzmann solver. Total energy based formulation is modifed to be implemented in these kinds of problems. Chapman Enskog formulation is used for verification of the modification. Reference cases are selected from literature and adopted for validation. Then, duct flow in a participating media is analyzed in a detailed manner. Thereby, a clear explanation is provided for the interaction of flow field with respect to different values of Reynolds number, single scattering albedo and extinction coefficient.