Sonsuz aralıkta impulsive sınır değer problemlerinin pozitif çözümlerinin varlık sonuçları
Existence results of the positive solutions of impulsive boundary value problems on an infinite interval
  1. Tez No: 830377
  2. Yazar: SELMA DERELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez çalışması dört ana bölümden oluşmaktadır. Birinci kısımda tez konusundan bahsedilmiş olup bu konu ile ilgili bazı çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci kısımda tez çalışmasında kullanılacak olan tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü kısımda impulsive sınır değer probleminin pozitif çözümlerinin varlık sonuçlarını göstermek amacıyla Leray Schauder ve beş fonksiyonelli sabit nokta teoremi kullanılmıştır. Dördüncü kısımda bu çalışmaların ışığında elde edilen bilgilerin sonucu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. At the beginning, the subject of the thesis is mentioned and some studies on this subject are mentioned. In the second part, the definitions and theorems that will be used in the thesis are given. In the third part, Leray Schauder and five functional fixed point theorems are used to show the existence results of positive solutions of the impulsive boundary value problem. In the fourth part, the results of the information obtained in the light of these studies are given.