Üniversite öğrencilerinin çevre okuryazarlık düzeylerini etkileyen faktörler ve organik ürün satın alma durumu ile ilişkisi
Factors affecting the environmental literacy levels of university students and their relationship with the purchasing of organic products
- Tez No: 830376
 - Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KELEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Mersin Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 49
Özet
Çalışmanın amacı üniversite öğrencilerinin çevre okuryazarlık düzeylerini etkileyen değişkenlerin belirlenmesi ve çevre okuryazarlık düzeyi ile organik ürün satın alma davranışları arasında bir ilişki olup olmadığını, varsa bu ilişkinin seviyesini belirlemektir. Çalışma Mersin üniversitesinin eğitim, mühendislik ve fen edebiyat fakültelerinde öğrenim gören üçüncü sınıf öğrencilerinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcı öğrencilerden eş zamanlı olarak demografik bilgi formunu, yetişkinler için çevre okuryazarlık ölçeğini ve Organik ürün satın alma anketini doldurmaları istenmiştir. Öğrencilerin öğrenim gördükleri bölümler, üniversiteye giriş puanları ve puan türleri, genel not ortalamaları, çevre dersi veya kursu alıp almadıkları, aile gelir durumları gibi değişkenler bakımından çevre okuryazarlık düzeyleri ve organik ürün alma durumları değerlendirilmiştir. Çevre okuryazarlık ölçeği puanları ile organik ürün satın alma ölçeği puanları arasındaki korelasyon araştırılacaktır. Öğrencilerin çevre okuryazarlık ölçeğinden aldıkları puanları ile organik ürün satın alma durumu arasındaki ilişki karşılaştırılması için ANOVA testi yapılmıştır. P testi 0.05ten küçük olduğunda çevre okuryazarlık ölçeği puanlaması ile organik ürün satın alma ölçeği puanlaması arasında önemli bir fark görülmüştür. Sonuç olarak öğrencilerin çevre okuryazarlık düzeyleri arttıkça organik ürün satın alma eğilimlerinin de arttığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to measure the variables on the university's literacy level and determine if there is a correlation between the environmental literacy level and the organic product purchasing items, if any, the level of this scope. The study was carried out with the scope of third-year students working in the education; engineering, science and literature faculties of Mersin university. Participants were simultaneously asked to complete demographic knowledge, adult literacy uses, and organic product purchase questionnaire. Departments that display general departments were evaluated as college entrance scores and score types, general GPA, environment subject or course, literacy across variables such as family income types, and organic product intake. Measurements between environmental literacy measurement scores and organic product purchase measurement scores will be examined. The ANOVA test was conducted to compare the relationship between the scores of what they read from general literacy services and the purchasing of organic products. When the P test is less than 0.05A, there is a significant difference between environmental literacy consumption and organic product purchase costs. As a result, it was observed that the purchase rates of organic products were also seen in which students consumed environmental literacy effects.