Loop zero forcing on graphs
Çızgelerde döngü sıfır zorlama
  1. Tez No: 830433
  2. Yazar: MOHAMOUD AHMED HUSSEIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN AKYAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bir çizgenin döngü sıfır zorlama sayısı, döngü renk degi¸stirme kuralına dayanır. Bu ˘ kuralda eger beyaz renkli ˘ v kö¸se noktası, u siyah kö¸se noktasının tek beyaz kom¸susu ise, v kö¸se noktasının rengi siyah olarak degi¸stirilir. Ayrıca, beyaz bir ˘ v kö¸se noktasının tüm kom¸suları siyah ise, v kö¸se noktasının rengi siyah olarak degi¸stirilir. Minimum döngü sıfır ˘ zorlama kümesi, çizgenin tüm kö¸se noktalarını siyah renge dönü¸stüren minimum sayıda elemana sahip siyah renkteki kö¸se noktaların kümesidir. Bir çizgenin döngü sıfır zorlama sayısı, minimum döngü sıfır zorlama kümesinin eleman sayısıdır. Döngü yayılım süresi, çizgenin tüm kö¸se noktalarını siyaha dönü¸stürmek için minimum döngü sıfır zorlama kümelerine kar¸sılık gelen tur sayılarının minimumudur. Ba¸sarısız döngü sıfır zorlama sayısı, çizgenin tüm kö¸se noktalarını siyah renge dönü¸stüremeyen en geni¸s kö¸se noktalar kümesidir. Döngü kısma sayısı ise bir döngü sıfır zorlama kümesinin eleman sayısı ile döngü yayılma süresinin toplamını minimize eder. Bu çalı¸smada, çizgenin döngü sıfır zorlama sayısı, döngü yayılım süresi, döngü kısma sayısı ve ba¸sarısız döngü sıfır zorlama sayısının çe¸sitli özellikleri incelenmi¸stir. Ayrıca, bu kavramların ekstrem degerlerini veren çizgeler karakterize edilmi¸stir.
Özet (Çeviri)
The loop zero forcing number of a graph is based on the loop color change rule: If a white vertex v is the only white neighbor of a black vertex u, then change the color of v to black. If the neighbors of a white vertex v are all black, then change the color of v to black. A minimum loop zero forcing set is a set of black vertices that changes the entire graph to black and has a minimum cardinality. The loop zero forcing number of a graph is the cardinality of a minimum loop zero forcing set of the graph. The loop propagation time is the least number of rounds; it takes for a minimum loop zero forcing set to change the whole graph to black. A failed loop zero forcing number is the largest set that fails to change the entire graph to black. The loop throttling number minimizes the sum of a loop zero forcing set and its loop propagation time. In this work, we establish various properties of the loop zero forcing number, loop propagation time, loop throttling number, and failed loop zero forcing number of graphs. Graphs giving the extreme values of these concepts are also characterized.