Gökçeada'nın (Çanakkale) yarasa varlığı ve aktivite örüntüsü
Bat presence and activity pattern of Gökçeada (Çanakkale)
  1. Tez No: 830454
  2. Yazar: MUSTAFA BERKAY ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gökçeada'nın yarasa türlerini tespit etmek ve aktivite örüntüsünü ortaya koymaktadır. Bu çalışma aynı zamanda Türkiye adalarını temsilen ve Gökçeada'da yarasalar ile ilgili ilk kez yapılan bir çalışmadır. Gökçeada'da yapılan çalışmalar akustik çalışmalar (statik sabit dedektör ve manuel dedektör), tünek tarama çalışmaları ve eunis habitat çalışmaları olmak üzere üç ana kısımda yapılmıştır. Bu verilerin toplandığı alanların ve tünek tarama alanlarının eunis habitat tipleri de kaydedilerek yarasaların aktivite örüntüsü oluşturulmuştur. Bu çalışmalar; Gökçeada'da bulunan 27 eunis habitat tipinden sabit cihazlar ile 17 habitat tipinde, manuel taramalar ile 25 habitat tipinde ve tünek taramaları ile de 15 habitat tipinde yapılmıştır. Çanakkale ili, Gökçeada ilçesinde (adasında) Ocak 2022-Aralık 2022 tarihleri arasında yapılan çalışmalarda Gökçeada'da akustik olarak sabit cihaz (28 istasyon, 17 eunis habitat tipi), manuel dedektör (250 km, 5 hat ve 25 eunis habitat tipi) ve tünek tarama (15 eunis habitat tipi) çalışmalarında toplamda 3 familyaya ait, 6 gruba mensup, 9 cins altında 13 tür, 25 eunis habitat tipinde tespit edilmiştir. Çanakkale ilinden farklı 3 ve Marmara Bölgesi'nden farklı bir yarasa türü ve Gökçeada' ya yakın olan 2 adet Yunan adasında kaydedilen 3 türden biri yine Gökçeada'da kaydedilmiştir. Gökçeada'da yaygın bulunan 6 eunis habitat tipi kaydedilirken yarasalar, tür çeşitliliği açısından yoğun olarak 5 eunis habitat tipinde ve aktivite yoğunluğu açısından 4 eunis habitat tipinde kaydedilmiştir. Hem yaygın hem tür çeşitliliği zengin hem de aktivitenin yoğun olduğu ortak 3 eunis tipi kaydedilmiştir. Bu çalışma aynı zamanda Gökçeada'nın yarasa türleri ve aktivite örüntüsü ortaya çıkarılarak hem yarasaların hem de yarasalar için uygun habitatların korunması için temel bir çalışma olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the bat species of Gökçeada and to reveal their activity pattern. This study is also the first study on bats representing the islands of Türkiye and the first study on bats in Gökçeada. The studies in Gökçeada were conducted in three main parts: acoustic studies (static fixed detector and manual detector), roost surveys and eunis habitat studies. The eunis habitat types of the areas where these data were collected and the roost survey areas were also recorded and the activity pattern of the bats was established. These studies were conducted in 17 habitat types with fixed devices, 25 habitat types with manual surveys and 15 habitat types with roost surveys among 27 eunis habitat types in Gökçeada. During the studies carried out between January 2022 and December 2022 in Gökçeada, Çanakkale province, 13 species belonging to 3 families, 6 groups, 9 genera and 13 species under 9 genera were detected in 25 eunis habitat types in total in Gökçeada with acoustic fixed devices (28 stations, 17 eunis habitat types), manual detectors (250 km, 5 lines and 25 eunis habitat types) and roost surveys (15 eunis habitat types). There are 3 bat species different from Çanakkale province and one bat species different from Marmara Region and one of the 3 species recorded in 2 Greek islands close to Gökçeada was recorded in Gökçeada. While 6 common eunis habitat types were recorded in Gökçeada, bats were recorded in 5 eunis habitat types in terms of species diversity and 4 eunis habitat types in terms of activity intensity. Three common eunis types were recorded, which are both widespread, rich in species diversity and intense in activity. This study has also been a fundamental study for the conservation of both bats and habitats suitable for bats by revealing the bat species and activity pattern of Gökçeada.