Gökçeada-Bozcada-Çanakkale bölgesi genç kuvaterner molluska faunası
Late quartery mollusca fauna in Gökçeada-Bozcada-Çanakkale region
- Tez No: 76734
 - Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER TANER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 200
Özet
Çanakkale Boğazı gerek Akdeniz gerekse Karadeniz'in faunal özelliklerini taşıyan önemli bir geçiş bölgesidir. Molluska faunasının çeşitlilik bakımından en zengin olduğu lokasyonlar Çanakkale Boğazı'nın Ege Denizi'ne açıldığı kesimlerdir. Molluska faunasından Gastropoda'lar daha çok 28-50 m ve 68-71 m'ler arasında, Pelecypoda'lar da benzer şekilde 28- 50 ve 68-81 m'ler arasında bolluk göstermektedir. Bazı lokasyonlarda Gastropoda'ların Pelecypoda'lara göre daha fazla bulunması bazı Gastropoda'ların Pelecypoda'lara yiyerek beslendiğinin ifadesi olduğu düşünülmektedir. Gökçeada-Bozcaada-Çanakkale üçgeni kıta sahanlığında fauna kum içeriği yüksek kesimlerde bolluk göstermektedir. Bazı Gastropoda (Teretia teres (Reeve), Calyptraea chinensis (Linne) vb.) ve Pelecypodalann (Nuculana commutata (Philippi), Anadara dilimi (Lamarck) vb.) yaşama ortamları olarak 50 m den derin ve kumlu ortamları tercih ederken bazı türler (Gastropoda'lardan Cerithium vulgatum (Bruguiere), Pelecypoda'lardan Chlamys glabra (Linne) vb.) 50 m'den daha sığ ve kumlu ortamlarda yaşadığı sonucu çıkmaktadır. Bazı türler örn. Gastropoda'lardan Jujubinus montagui (Wood), Pelecypoda'lardan Glans aculeata Poli ise yaşamlarını akıntı ve dalga etkisinin yoğun olduğu kesimlerde de sürdürmektedirler.Faunanın paleocoğrafik ve coğrafik yayılımı incelendiğinde esas olarak Akdeniz ve Atlantik bölgelerine ait olduğu görülmüştür. Ancak faunanın çok az kısmının da Karadeniz faunasının özelliklerini taşıdığı saptanmıştır. Stratigrafik açıdan faunanın yayılımı irdelendiğinde, birkaç türe dayanarak (Alvania punctura (Montagu), Cerithium vulgatum (Bruguiere), Aequipecten operculum (Linne), Anadara dilimi (Lamarck) vb.) Miyosen' den günümüze kadar geldiği görülmektedir. Ancak birçok lokalitede (16, 17, 19, 34, 35, 58, 68 ve 121 numaralı lokasyonlar) diğer türler ile birlikte görülen Akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yayılım gösteren (Tireniyen-Karangatiyen yaşında) Gibbula albida (Gmelin) türüne dayanılarak çalışılan örneklerin yaşı sınırlandırılmış ve Tireniyen-Güncel olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Dardanelles Strait is important area where consist of either Mediterranean Fauna or Black Sea Fauna. Locations with very abundant Fauna are the place of Aegean Sea of joining Dardanelles Strait. Gastropods in Mollusca Fauna are usually concentrated between 28-50 meters and 68-71 meters, and Pelecypods between 28-50 and 68-81 meters. Gastropods with regard to Pelecypoda in some locations are abundant. Therefore, it can be considered that Gastropods have fed by eating Pelecypods. Faunas in the triangle of Gökçeada-Bozcaada-Çanakkale in continental shelf are abundant in section with high content of sand. It is concluded that although some Gastropods (Teretia teres (Reeve), Calyptraea chinensis (Linne) etc.) and Pelecypods (Nuculana commutata (Philippi), Anadara diluvii (Lamarck) vb.) preferred zone of deeper than 50 m and of sandy as a living environments, some species (Cerithium vulgatum (Bruguiere) of Gastropoda, Chlamys glabra (Linne) of Pelecypoda etc.) lived shallower than 50 m and sandy environments. Some species, example of Jujubinus montagui (Wood) of Gastropoda, Glans aculeata Poli of Pelecypoda, maintained their life the place of effected by flow and wave.The investigation of Paleogeographic and geographic distribution of fauna, it is seen that fauna have mainly features of Mediterranean and Atlantic region and few of fauna display characteristics of Black Sea fauna. Distribution of fauna studied in terms of stratigraphy is Miocene to recent depending on some species (Alvania punctura (Montagu), Cerithium vulgatum (Bruguiere), Aequipecten opercularis (Linne), Anadara diluvii (Lamarck) etc.) However Gibbula albida (Gmelin) in lots of location (16, 17, 19, 34, 35, 58, 68 and 121) is abundant in Mediterranean and Black Sea region constrain deposition age that we accept Tyrrhenian-Recent.