Application of punch penetration tests into rock cuttability determination for İstanbul Metro project
- Tez No: 83046
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Punch Penetration testler ile ilgili laboratuvar bulguları ve pratikte elde edilen sonuçlar birlikte irdelenmiştir. Araştırma gerek laboratuvar gerekse arazi çalışmaları olarak yürütülmüştür. Arazi çalışmaları İstanbul Metro Şantiyesinin bir bölümünü oluşturan Mecidiyeköy ve Ayazağa tünellerinde gerçekleştirilmiştir. Laboratuvar testleri ise İstanbul Teknik Üniversitesi'nde bulunan Arazi Kontrolü ve Kaya Mekaniği laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmanın ana konusu Punch Penetration Test standardlarının tesbit edilmesi ve bu standardların kazı kesme mekaniği bilimine uygulanmasıdır. Bu nedenle, İstanbul Metrosu kazı çalışmalarından elde edilen numuneler şurası ile Punch Penetration, Schmidt ve Nokta Yük deneylerine tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar daha sonra söz konusu metro çalışmasında kullanılan gagalı kazıcılarla elde edilen makine ilerleme hızlan ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, Punch Penetration laboratory tests and their possible practical applications have been investigated. Research has been carried out both in situ and laboratory. Site investigation has been done at Mecidiyeköy and Ayazağa Tunnels which are the construction part of Istanbul Metro Project. Laboratory tests have been realized in the Rock Mechanics Laboratories of Istanbul Technical University. The main objective of the study was to specify the standard testing conditions of Punch Penetration Tests and to apply them to rock cutting mechanics science. Consequently, the samples, which have been taken from Istanbul Metro Construction tunnels, have been subjected to Punch Penetration, Schmidt and Point Load tests respectively. The results were evaluated later for predicting the performance of impact hammer in tunnel drivages. IX