Esansiyel tremor ve parkinson hastalarının beyaz cevher ve serebellum yapılarının difüzyon tensor görüntüleme ve volbrain yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of white matter and cerebellum structures of essential tremor and parkinson's patients by diffusion tensor imaging and volbrain method
- Tez No: 830468
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ALİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Esansiyel tremor (ET) ve Parkinson hastalığı (PH), hareket bozuklukları kliniğinde en sık karşılaşılan iki tremor bozukluğudur. Farklı kliniğe sahip olmalarına rağmen, her iki bozukluk da bradikinezi gibi istirahat ve postural tremorun yanı sıra benzer özellikler gösterebilirler. Yapılan Difüzyon Tensör Görüntüleme (DTG) çalışmalarından elde edilen veriler ET ve PH arasındaki bağlantıyı destekleyen kanıtlar sunmaktadır. Amacımız ET ve PH arasındaki anatomik bağlantıları belirleyerek benzerlik ve farklılıkları ortaya koymak. Çalışmamıza sadece üst ekstremite tremoru olan 20 esansiyel tremor (ET), 20 idiopatik Parkinson hastası (PH) ve tremor ve parkinsonizm bulguları olmayan herhangi bir nedenle polikliniğe başvuran ve Manyetik Rezonans (MR) istemi yapılan 20 sağlıklı kontrol (SK) dahil edilmiştir. DTG ile Fraksiyon Anizotropisi (FA) , Ortalama yayılım (MD) değerleri elde edilirken T1 görüntüleri ile serebelluma ait her bir lobun hacmi elde edildi. Karşılaştırmalar sonucunda; PH'larının SK'lere göre pedunculus cerebellaris inferior (sağ-sol), pedunculus serebellaris süperior (sağ- sol), fornix striaterminalis – sol, fasiculus longitudinalis süperior (sağ-sol), sagittal stratum (sağ-sol), tapatum – sağ ve talamus – sağ FA değerinde azalma, fornix striaterminalis – sol, nucleus caudatus – sağ, talamus – sağ MD değerlerinde artış bulunmuştur. ET hastalarının SK'lere göre sadece pedunculus serebellaris inferior – sağ FA değerinde azalma söz konusudur. ET ve PH arasında yapılan analiz sonucunda PH 'larının pedunculus serebellaris inferior- sol, fornix striaterminalis – sol, fasiculus longitudinalis süperior – sol, fasiculus longitudinalis süperior – sağ FA değerlerinde anlamlı azalma söz konusudur. Serebellum hacimleri incelendiğinde ET hastalarının lobul V sağ hacminde PH ve SK göre artış söz konusudur. ET ve PH lobul IX (sağ- sol) hacimlerinde SK göre anlamlı düzeyde azalma söz konusudur. Sonuç olarak; Stria termialis; mesolimbik dopaminerjik sistem içinde PH'da mesolimbic dopaminerjik etkilenmenin olduğununa işaret ediyor ve strial ağlarının bozulmasının serebellar ağların aktivitesinde değişikliğe yol açtığı düşünülmektedir. Serebellum ve bağlantılarının motor kontrol ve tremorda ki rölünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Essential tremor (ET) and Parkinson's disease (PD) are the two most commonly encountered tremor disorders in movement disorders. Although they have different clinical features, both disorders may show similar features such as bradykinesia as well as resting and postural tremor. Data from Diffusion Tensor Imaging (DTİ) studies provide evidence to support the link between ET and PD. Our aim is to reveal the similarities and differences by identifying the anatomical connections between ET and PD. Our study included 20 essential tremor (ET) patients with only upper extremity tremor, 20 idiopathic Parkinson's patients (PD) and 20 healthy controls (HC) who applied to the outpatient clinic for any reason without tremor parkinsonism findings and were requested magnetic resonance (MR) imaging. Fraction Anisotropy (FA) and Mean Diffusivity (MD) values were obtained with DTI, while the volume of each lobe of the cerebellum was obtained with T1 images. Obtained results were compared between groups. As a result of the comparisons; Compared with healthy controls, Parkinson's patients had an decrease in inferior cerebellar peduncle (right-left), süperior cerebellar peduncle (right-left), fornixstria terminalis left, superior longitudinal fasciculus (right-left), sagittal stratum (right-left), tapetum right, thalamus right FA values. Compared with healthy controls, Parkinson's patients had an increase in fornixstria terminalis (left), caudate nucleus (right), thalamus-right MD values. Compared to HC, ET patients only have a decrease in İnferior cerebellar peduncle (right) FA value. As a result of the analysis between ET and PD, there is a significant decrease in the FA values of the PD of inferior cerebellar peduncle (left), fornixstria terminalis (left), superior longitudinal fasciculus (left), superior longitudinal fasciculus (right). When the cerebellum volumes are examined, there is an increase in the right lobule V volume of ET patients when compared to PH and HC. There is a significant decrease in the volumes lobule IX of ET and PD (right-left) compared to HC. In conclusion; Stria thermalis; this indicates that there is mesolimbic dopaminergic influence in PD in the mesolimbic dopaminergic system, and it is thought that disruption of the strial networks causes changes in the activity of the cerebellar networks. It reveals the role of the cerebellum and its connections in motor control and tremor.