İnsan ve Çevre ünitesinde kanıt temelli öğrenme modelinin öğrencilerin akademik başarılarına ve öğrenmelerindeki kalıcılığa etkisi
The effect of the evidence-based learning model on students' academic achievement and permanence in their learning in the Human and Environmental unit
  1. Tez No: 830469
  2. Yazar: HÜSEYİN CAN GÖKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF OMCA ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı 5. sınıf Fen Bilimleri dersi İnsan ve Çevre ünitesinde kanıt temelli öğrenme modeli kullanımının öğrencilerin akademik başarılarına ve öğrenmelerindeki kalıcılığına etkisinin belirlenmesidir. Araştırma, Samsun ilinde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı bir ortaokulda 60 kişiden oluşan 5. sınıf öğrencileriyle yapılmıştır. Çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Çalışma durum çalışması ile yapılmıştır. Kanıt temelli öğrenme modeli çerçevesinde gerçekleşen çalışmada ses kaydı, çalışma yaprakları, rubrik, çoktan seçmeli sorulardan oluşan ortaokul 5. sınıf çevre başarı testi ve yarı yapılandırılmış görüşme formları kullanılmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşmeler betimsel analiz ile değerlendirilmiştir. Nicel veriler ise SPSS 22 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda kanıt temelli öğrenme modelinin öğrencilerin öğrenmenin kolaylaşmasında, çevre bilinci kazanmada, derse olan ilgilerinin artmasında, işitsel, görsel ve yazılı kanıtların günlük hayatta da kullanabilme becerisinde etkili olduğu saptanmıştır. Kanıt temelli öğrenme modelinin uygulandığı deney grubunun akademik başarı testi sonucuna göre çalışma öncesindeki başarı puanı ile çalışma sonrasındaki başarı puanlarının farklılık göstermediği bulunmuştur. Deney grubunun çalışma öncesi başarı puanlarının, çalışma sonrasında artış göstermediği belirlenmiştir. Bu durum kanıt temelli öğrenme modelinin akademik başarıda bir olumlu etkisi olmadığını göstermiştir. Çalışma öncesi yapılan test ile kalıcılık testi karşılaştırılması sonucunda deney grubunun çalışma öncesindeki başarı puanı ile çalışma sonrasındaki başarı puanlarının farklılık gösterdiği saptanmıştır. Çalışma sonrası yapılan test ile kalıcılık testi karşılaştırılması sonucunda deney grubunun çalışma öncesindeki başarı puanı ile çalışma sonrasındaki başarı puanlarının farklılık gösterdiği saptanmıştır. Bu duruma göre İnsan ve Çevre ünitesinde kanıt temelli öğrenme modelinin öğrenmede kalıcılığı sağladığı sonucu ortaya çıkmıştır. Çalışma ile ilgili önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effect of using evidence-based learning model on students' academic achievement and retention in learning in the 5th grade science course Human and Environment unit. The research was conducted with sixty of 5th grade students in a middle school in Samsun province, affiliated to the Ministry of National Education. Qualitative and quantitative research method was used. The study was conducted with a case study. Audio recording, worksheets, rubric, a 5th grade environmental achievement test consisting of multiple-choice questions and a semi-structured interview forms were used in the evidence-based the study conducted within the framework of the learning model. In the study Semi-structured interviews were analyzed descriptively evaluation. Quantitative data were analyzed by using SPSS 22 software. As a result of the study, it was concluded that the evidence-based learning is effective in facilitating students' learning, gaining environmental awareness, increasing their interest in the lesson, in the ability to use visual, auditory, and written evidence in daily life. According to the results of the academic achievement test of the experimental group in which the evidence-based learning model was applied, it was found that the achievement scores before the study did not differ from the achievement scores after the study. It was determined that the achievement scores of the experimental group before the study did not increase after the study. This showed that the evidence-based learning model did not have a positive effect on academic achievement. As a result of comparing the test performed before the study with the persistence test, it was found that the success score of the experimental group before the study and the success scores after the study differed. As a result of comparing the persistence test with the post-study test, it was found that the success score of the experimental group before the study and the success scores after the study differed. Accordingly it has been concluded that the evidence based learning model in the Human and Environment unit provides permanence in learning. Suggestions related to the study were discussed.