Tip 1 diyabet ve obsesif kompulsif tutumların ilişkisi
The relationship between type 1 diabetes and obsessive compulsive attitudes
- Tez No: 830478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SADIGA OSMANLI SHIROLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Literatür, Tip 2 diyabet ve/veya komplikasyonları ile çeşitli psikolojik sorunlar arasındaki ilişkiye dair birçok çalışma içermektedir; ancak Tip 1 diyabet ve obsesif kompulsif bozukluk ilişkinin incelendiği çalışmalar oldukça sınırlıdır. Bu çalışmanın temel amacı, Tip 1 diyabetin obsesif kompulsif tutumlar üzerindeki etkisini belirleyerek bu alandaki literatüre özgün ve akademik bir katkıda bulunmaktır. Deney grubu sosyal medya platformlarında yer alan Tip 1 diyabet grupları vasıtasıyla seçilirken; kontrol grubu araştırmacının sosyal iletişim ağı üzerinden belirlenmiştir. Çalışmaya Tip 1 diyabet tanısı konmuş 98 katılımcı, diyabet tanısı olmayan 99 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcı Bilgileri Soru Listesi, Diyabetle İlgili Sorunlu Alanlar Anketi (DİSA), Maudsley Obsesif Kompulsif Soru Listesi (MOKSL) ile veriler toplanmıştır. Grup farklılıklarının değerlendirilmesi için verilerin dağılımına göre parametrik ve parametrik olmayan testlerden faydalanılmıştır. Araştırma sonucu, Tip 1 diyabet tanısı olan bireylerin obsesif kompulsif tutumlarının, diyabet tanısı konulmamış bireylere göre istatistiksel olarak anlamlı oranda daha yüksek düzeyde olduğunu ve bu durumun diyabetle ilgili sorunlu alanlarla ilişkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca, glisemik kontroldeki stres faktörlerinin ve diyabetle ilgili yaşanan kaygıların obsesif kompulsif belirtilerle ilişkili olduğu doğrulanmıştır. Bu sonuçlar, tip 1 diyabetin psikolojik sağlık üzerindeki etkisinin önemini vurgulayarak, diyabet yönetiminde psikolojik destek stratejilerinin gerekliliğini öne çıkarmaktadır. Araştırma sonuçları, sağlık uzmanlarına tip 1 diyabetli bireylerin psikolojik durumunu tedavi planlarına dahil etme ve gerekli desteği sağlama konusunda yol gösterme potansiyelini sunmaktadır. Araştırmacılara, gelecekteki çalışmaların daha geniş ve çeşitli örneklem gruplarıyla, uzun süreli izlem çalışmalarıyla ve daha kapsamlı analitik yöntemlerle ilerletilmesi önerilmiştir. Bu tür çalışmalar, diyabetli bireylerin hem fiziksel hem de psikolojik sağlığını koruma amacıyla geliştirilecek müdahale stratejilerine önemli katkılar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The literature contains numerous studies on the relationship between Type 2 diabetes and/or its complications with various psychological issues. However, research on the relationship between Type 1 diabetes and obsessive-compulsive disorder is quite limited. The primary aim of this study is to determine the impact of Type 1 diabetes on obsessive-compulsive attitudes, thereby making an original and academic contribution to the literature in this field. The experimental group was selected through Type 1 diabetes groups on social media platforms, while the control group was determined through the researcher's social communication network. The study included 98 participants diagnosed with Type 1 diabetes and 99 participants without diabetes. Participant Information Questionnaire, Diabetes-Related Problem Areas Survey (DİSA), and Maudsley Obsessive-Compulsive Questionnaire (MOKSL) were used to collect data. Parametric and non-parametric tests were used to assess group differences based on data distribution. The research results indicate that individuals diagnosed with Type 1 diabetes exhibit significantly higher levels of obsessive-compulsive attitudes compared to those without a diabetes diagnosis, and this condition is associated with problematic areas related to diabetes. Additionally, it has been confirmed that stress factors in glycemic control and anxiety related to diabetes are linked to obsessive-compulsive symptoms. These findings emphasize the significance of the psychological impact of Type 1 diabetes on mental health and underscore the necessity of psychological support strategies in diabetes management. The research findings offer potential guidance for healthcare professionals in integrating the psychological status of Type 1 diabetes patients into treatment plans and providing necessary support. Researchers are advised to advance future studies with broader and more diverse sample groups, long-term follow-up studies, and more comprehensive analytical methods. Such studies will contribute significantly to the development of intervention strategies aimed at preserving the physical and psychological well-being of individuals with diabetes.