Çevre vergileri ekonomik büyüme ve CO2 emisyonu arasındaki nedensellik ilişkisi: Ampirik bir uygulama
The causal relationship between environmental taxes economic growth and CO2 emissions: An empirical application
  1. Tez No: 830479
  2. Yazar: HİLAL DEDEMEN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL AKINCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
İklim değişikliği, sera gazı emisyonları, özellikle karbondioksit (CO2) ile kritik bir küresel sorun olarak ortaya çıkmıştır. Buna yanıt olarak, dünyanın dört bir yanında ülkeler karbon emisyonlarını azaltmak ve sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı desteklemek için çeşitli politika önlemlerini araştırmaktadır. Bu önlemler arasında karbon vergisi uygulamaları, karbon emisyonlarının dışsal maliyetlerinin içselleştirilmesi ve emisyon azaltımlarının teşvik edilmesi için ekonomik bir araç olarak ön plana çıkmıştır. Bu tez, ampirik bir analiz yoluyla çevre vergisi politikaları, ekonomik büyüme ve CO2 emisyonları arasındaki nedensel ilişkiyi araştırmaktadır. Çalışmada, Türkiye ile seçili AB ülkelerindeki (Almanya, İtalya, Fransa) çevre vergilerinin etkisini değerlendirmek için ekonometrik yöntemlerden yararlanılmıştır. Çalışmada, bu değişkenler arasındaki ilişkiler tespit edildikten sonra, iklim değişikliğini hafifletmenin ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmenin bir yolu olarak çevre vergisi politikalarının etkinliği ve sonuçları hakkında bilgi sunulması amaçlanmaktadır. Bu çalışmada, çevre vergisi politikalarının ekonomik göstergeler ve karbon emisyonları üzerindeki etkilerine ilişkin kanıta dayalı sonuçlar sunularak, mevcut literatüre katkı sağlanması amaçlanmaktadır. Sonuçların, iklim değişikliğini azaltma çabalarıyla ilgilenen politika yapıcılar, araştırmacılar ve paydaşlar için değerli bilgiler sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, çevresel hedefleri ekonomik kalkınma hedefleriyle dengeleyen etkili ve adil iklim politikaları tasarlamak için önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Climate change has emerged as a critical global problem with greenhouse gas emissions, especially carbon dioxide (CO2). In response, countries around the world are exploring various policy measures to reduce carbon emissions and support sustainable economic development. Among these measures, environmental tax applications have come to the forefront as an economic tool to internalize the external costs of carbon emissions and to encourage emission reductions. This thesis explores the causal relationship between environmental tax policies, economic growth and CO2 emissions through an empirical analysis. In the study, econometric methods were used to evaluate the impact of environmental taxes in Turkey and selected EU countries (Germany, Italy, France). After identifying the relationships between these variables, the study aims to provide information on the effectiveness and consequences of environmental tax policies as a way to mitigate climate change and promote sustainable development. In this study, it is aimed to contribute to the existing literature by presenting evidence-based results on the effects of environmental tax policies on economic indicators and carbon emissions. It is believed that the results will provide valuable information for policy makers, researchers and stakeholders interested in climate change mitigation efforts. Results from this study will be important for designing effective and equitable climate policies that balance environmental goals with economic development goals.