Beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki benlik saygı düzeylerinin incelenmesi
Examination of physical education and sports teachers' professional self perception levels
  1. Tez No: 830481
  2. Yazar: MURAT YAKUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET YIKILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki benlik saygı düzeylerinin incelenmesi amacıyla yapılan bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini 2022-2023 eğitim öğretim yılında Van İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde görev yapmakta olan beden eğitimi ve spor öğretmenleri, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 354 (238 erkek, 116 kadın) öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; Arıcak (1999) tarafından geliştirilen“Mesleki Benlik Saygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği belirlenmiş ve parametrik testler uygulanmıştır. Bağımsız değişkenler arasındaki farklılığın tespitinde independent sample t-testi ve One Way Anova analizlerinden yararlanılarak, sayısal veriler tablolar halinde yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda; beden eğitimi ve spor öğretmenlerinin mesleki benlik saygısının cinsiyet değişkeni açısından kadınların erkeklerden daha yüksek olduğu görülmüştür. Yaş değişkeni açısından 31 yaş ve üzerinde olan öğretmenlerin diğer yaş gruplarına göre mesleki benlik saygılarının yüksek olduğu görülürken, eğitim durumu açısından da doktora öğrenimine sahip olan öğretmenlerin mesleki benlik saygılarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. rastlanmıştır. Ancak anne eğitim düzeyi değişkeni açısından anlamlı farklılık görülmemiştir. Buna karşın babası doktora öğrenimi yapmış olanların, mesleki benlik saygılarının diğer düzeylerde olanlardan daha yüksek olduğu ön plana çıkmıştır. Araştırma grubunun kardeş sayısı değişkeni açısından anlamlı farklılığa rastlanmazken, beden eğitimi ve spor öğretmenliğini seçme nedeni değişkeni açısından anlamlı farklılık olduğu ve dolayısıyla iş olanaklarının yüksekliği, üniversite puanının yeterliliği, sporcu özgeçmişinden dolayı ve istedikleri meslek olması seçeneklerini tercih edenlerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the professional self-perception levels of physical education and sports teachers. The population of the research consists of physical education and sports teachers working in the Van Provincial Directorate of National Education in the 2022-2023 academic year, and the sample group consists of 354 (238 male, 116 female) teachers selected on a voluntary basis. As a data collection tool in the research; The“Occupational Self-Esteem Scale”developed by Arıcak (1999) was used. SPSS 22.0 program was used in the analysis of the data. It was determined that the data showed normal distribution and parametric tests were applied. Numerical data were interpreted in tables by using independent sample t-test and One Way Anova analyzes to determine the difference between independent variables. As a result of the research; It has been observed that the professional self-esteem of physical education and sports teachers is higher than men in terms of gender variable. In terms of the age variable, it was observed that the professional self-esteem of the teachers who were 31 years old and over was higher than the other age groups, while the professional self-esteem of the teachers who had a doctorate education was found to be higher in terms of educational status. found. However, there was no significant difference in terms of maternal education level variable. On the other hand, it has come to the fore that the professional self-esteem of those whose fathers had a doctorate education was higher than those of other levels. While there was no significant difference in terms of the number of siblings variable of the research group, it was concluded that there was a significant difference in terms of the variable of choosing physical education and sports teaching, and therefore higher job opportunities, adequacy of university score, athlete background, and those who preferred the choice of profession they wanted.