Beden eğitimi öğretmenlerinin benlik saygısı ve mesleki benlik saygısı düzeylerinin çeşitli değişkenlere bağlı olarak incelenmesi: Ağrı ili örneği
An examination of the self-esteem and professional self-esteem levels of physical education teachers based on various variables: Ağri province example
  1. Tez No: 706977
  2. Yazar: YASEMİN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Benlik bireyin kendini algılam şeklidir. Kişinin kendi hakkındaki görüşlerini oluşturur benlik ve mesleki benlik bireyin şeçim yaptığı mesleğe karşı geliştirdiği değerlilik yargısıdır. Beden eğitimi öğretmenliği mesleğini icra eden bireyin kişisel özellikleri o kişinin mesleğini yerine getirirken gösterdiği başarısını ve verimini etkileyebilmektedir. Dolayısıyla beden eğitimi öğretmeninin sahip olması gereken bazı özellikler vardır bu özelliklerin beden eğitimi öğretmenlerinde ne derece bulunduğunu saptamak ve bu özellikleri etkileyen faktörleri tespit etmek mesleki performansın arttırılması açısından önemlidir. Bu araştırmanın amacı;beden eğitimi öğretmenlerinin benlik saygısı ile mesleki benlik saygısı puanlarının çeşitli değişkenler açısından anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğini ve beden eğitimi öğretmenlerinin benlik saygısı puanları ile mesleki benlik saygısı puanları arasında anlamlı bir ilişki olup olmadığını araştırmaktır.Araştırmanın evrenini 2020-2021 eğitim öğretim yılında Ağrı ilinde görev yapan 402 beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanının örneklemini ise Ağrı ilinde görev yapan 94(%29,5)kadın,225(%70,5)erkek olmak üzere görev yapan 319 beden eğitimi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmanın verileriinternet ortamında toplanmıştır. Araştırmada katılımcılara "Araştırmacı ve Uzman Görüşü ile Oluşturulan Kişisel Bilgi Formu'', ''Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği(Çuhadaroğlu, 1990)'' ve 'Mesleki Benlik Sayısı Ölçeği(Arıcak, 2001)''uygulanmıştır. Analiz programı kullanılarak veri analizleri yapılmıştır. Verilerin dağılımı Kolmogorov-Smirnov testi ile incelenmiş ve veri seti normal dağılım göstermediği içingruplar arasındaki farklıklara Mann Whitney U ve Kruskal-Wallis testleriyle bakılmış, gruplar arasındaki ilişkiyi incelemek için ise Spearman korelasyontesti kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; to investigate whether there is a significant difference between the self-esteem and professional self-esteem scores of physical education and sports teachers in terms of various variables and whether there is a significant relationship between the self-esteem scores of physical education teachers and their professional self-esteem scores. The universe of the research consists of 402 physical education and sports teachers working in Ağrı in the 2020-2021 academic year. The sample of the research is composed of 319 physical education and sports teachers, 94 (29.5%) women and 225 (70.5%) men working in Ağrı. The research data were collected on the internet via Google forms.“Personal Information Form”,“Rosenberg Self-Esteem Scale”and“Arıcak Occupational Self-Number Scale”were applied to the participants in the study. Data analysis was done using SPSS package program. The distribution of the data was examined with the Kolmogorov-Smirnov test, and the differences between the groups were examined with the Mann Whitney U and Kruskal-Wallis tests, since they did not show a normal distribution, and the Spearman correlation test was used to examine the relationship between the groups.