Seismic analysis and evaluation of damaged masonry historic buildings
Hasarlı tarihi binaların deprem analizi ve değerlendirilmesi
- Tez No: 830488
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH DİLSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet ve Savaş Sonrası İmar ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Miras koruma alanında, tehlikeleri hafifletmek için mevcut tarihi binalardaki yaklaşan deprem riskini tanımak hayati önem taşır. Tarihi binalar genellikle korunması ve deprem hasarından korunması gereken değerli kültürel mirası temsil ederler. Suriye'nin Halep şehri, zengin kültürel mirası ve dünya mirası alanları ile bilinir ve uzun süren bir savaşın neden olduğu önemli anıtların ciddi tahribatına maruz kalmıştır. Bu çalışmada, hasarın nedenlerini daha iyi anlamak ve en iyi müdahale yaklaşımlarını belirlemek amacıyla tarihi binaların deprem değerlendirmesi yapılması gereklidir. Deprem analizi, tarihi binaların zayıflıklarını, güçlü yönlerini ve risklerini belirlemeye yardımcı olduğu için miras koruma açısından önemli bir araçtır. Bu çalışmada, Halep'teki iki tarihi kervansaray, Al-Adliya Han ve Al-Jadeed Han, farklı yükler altında (deprem yükleri dahil) eklem ve tabanlarındaki gerilimi anlamak için dinamik olarak analiz edilmiştir. Vaka çalışmasının sonuçları, SAP2000 kullanarak bina modellerinin deprem yükü altındaki performansını değerlendirmek için sunulmuş ve benzer patlama nedenli deprem etkileri tahmin edilmiş ve depremlerle karşılaştırılmıştır. Bu, savaş patlamalarının neden olduğu hasarı anlamak amacıyla tarihi binalara deprem kuvvetlerinin benzetilmesi olasılığını incelemek için yapılmıştır. SAP2000 yazılımı kullanılarak Adliya Han ve Al-Jadeed Han binalarının analizi, özellikle duvarlarda ve pencereler etrafında önemli çatlakların varlığını ortaya koymuştur. Ayrıca, deprem analizi sonuçları, tarihi binalardaki birçok duvarın ve kemerin çökme olasılığını göstermektedir (Adliya Han ve Al-Jadeed Han).
Özet (Çeviri)
In heritage protection, there is vital necessity to recognize the impending seismic risk in prevailing historic buildings for hazard moderation, Seismic analysis is important for historic buildings because they are often valuable cultural heritage that need to be preserved and protected from seismic damage. the city of Aleppo in Syria, known for its rich cultural heritage and world heritage sites, has been severely affected by a long-lasting war that resulted in significant destruction of its monuments. in this study, to better understand the causes of damage and determine the best intervention approaches, a seismic evaluation of historical buildings is necessary. Seismic analysis is an essential tool in heritage protection as it helps identify vulnerabilities, strengths, and risks of historic buildings. In this study, two historical caravansaries in Aleppo, Al-Adliya Khan and Al-Jadeed Khan, were analyzed dynamically to understand the stress on their joints and slabs under various loads, including seismic loads. Results of the case study were presented to evaluate the performance of the building models under earthquake load using SAP2000 and equivalent explosion-induced seismic effects were estimated and compared with earthquakes to examine the possibility of applying the analogy of seismic forces on historic buildings to understand the damage caused by war explosions, for the purpose of safeguarding the monuments. The analysis of the Adliya khan and Al-Jadeed khan building using the SAP2000 software revealed the presence of significant cracks particularly in wall and around windows. Also, the results of the seismic analysis open the possibility of the collapse of many walls and arches in the historical buildings (Adliya khan and Al-Jadeed khan).