A preliminary prioritization framework of seismic safety for historical structures in Türkiye
Türkiye'deki tarihi yapılar için sismik güvenliğin ön önceliklendirme çerçevesi oluşturulması
  1. Tez No: 771679
  2. Yazar: CANER TEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, PROF. DR. MURAT ALTUĞ ERBERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Tarihi yapılar, ülkelerin kültürel kimliğinin temelini oluşturdukları için büyük önem taşımaktadır. Bu yapılar arasından sismik olarak aktif bölgelerde bulunanlar, yapıldıkları tarihten itibaren birçok depreme maruz kalmıştır. Bu sismik etkiler nedeniyle tarihi yapılar sürekli olarak ciddi hasar ve çökme riski altındadır. Tarihi yapılar, daha gelişmiş bilimsel yapım yöntemlerinin ve sismik dayanım yönetmeliklerinin geliştirilmesinden önce, çoğunlukla yığma yapılar olarak inşa edilmişlerdir. Ancak, yığma yapılar, sürdürülebilirlik, dayanıklılık, güvenlik, görünüm ve geniş uygulama alanları açısından hala önemini korumaktadır. Türkiye'de büyük deprem tehlikesi altında bulunan binlerce tarihi yapı bulunmaktadır. Bu nedenle, tarihi yapıların sismik güvenliğin hızlı ve etkin bir şekilde değerlendirilmesi için pratik bir yaklaşım gereklidir. Bu çalışmada seçilen yaklaşım, çok kriterli karar analizi yöntemleridir. Bu çalışmada, tarihi yapıların zarar görebilirlik değerlendirmesi için kapsamlı modelleme ve analiz yaklaşımlarının uygulanmasını gerektirmeyen ön bir sismik güvenlik önceliklendirme çerçevesi önerilmiştir. Bu en basit çerçeve kullanılarak yapıların önceliklendirilmesi ile erken önlem alınması ve ileride yapılacak detaylı çalışmalar için daha seçici olunması amaçlanmaktadır. Burada sunulan çerçeve, tarihi yığma yapıların sismik güvenliğinin jeolojik, sismolojik, yapısal ve sosyal parametreleri dikkate alarak değerlendirmektedir. Bu tezde, Türkiye'de toplam 250 farklı tarihi yapı seçilmiştir ve sismik güvenlik açısından değerlendirilmiştir. Ülkedeki tarihi yapıların sismik güvenliğine ilişkin kapsamlı bir çalışma sağlayan veri setinde Türkiye'nin hemen hemen tüm şehirleri yer almaktadır. Bu veri setinde kilise, cami, han, kule gibi çeşitli yığma yapılar yer almaktadır. Bir vaka çalışması olarak, ileri sürülen çerçeve seçilen bu yapılara uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical structures have great importance since they form the basis of cultural identity of countries. Among these structures, those located in seismically active regions have been exposed to many earthquakes since they were built. Due to these seismic effects, historical structures are under constant risk of severe damage and collapse. Historical structures are mainly constructed as masonry structures prior to the development of more advanced and scientific construction methods and seismic resistance provisions. However, masonry construction is still important from the points of sustainability, durability, safety, appearance, and wide range of applications. There are thousands of historical structures located in Türkiye under considerable seismic hazard. Hence, a practical approach is necessary to receive a rapid and effective evaluation of the seismic safety. The approach selected in this study is the multi-criteria decision analysis methods. In this study, a preliminary seismic safety prioritization framework is proposed which does not require the application of extensive modeling and analysis approaches for assessment of historical structures in terms of seismic safety. Using this simplest framework, prioritization of the structures is aimed to take early precautions and to be more selective for future detailed studies. The framework presented herein evaluates the seismic safety of historical structures considering geological, seismological, structural and social parameters. In this thesis, a total of 250 different historical structures in Türkiye are selected and evaluated in terms of seismic safety. Almost all the cities of Türkiye are included in the dataset which provides an extensive study of the seismic safety of the historical structures in the country. In this dataset, various types of masonry structures such as churches, mosques, inns, and towers are included. As a case study, the proposed framework is applied to the selected historical structures.