Experimental investigation of water waves generated by porous rigid blocks simulating landslides into dam reservoirs
Baraj haznelerine düşen heyelanları simüle eden gözenekli katı blokların oluşturduğu su dalgalarının deneysel incelenmesi
  1. Tez No: 830489
  2. Yazar: ERHAN TARIK KARAYAMA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Baraj rezervuarlarına toprak kaymaları büyük su dalgaları oluşturabilir ve bu da baraj gövdesinin aşılmasına neden olabilir. Toprak kayması sonucunda aşma meydana gelen baraj yıkım örnekleri mevcuttur. Öte yandan, erozyon ve aniden gelen sel baskınları nedeniyle toprak kaymaları daha sık görülmektedir. Rezervuarda oluşan dalgaları etkileyen önemli parametreler kayan kütlenin mekanik özellikleri, kalınlığı, çarpma hızı ve kayma açısıdır. Katı, gözenekli bloklar tarafından üretilen dalgalar, daha kapsamlı bir araştırma projesinin bir parçası olarak yapılan laboratuvar ölçeğindeki hidrolik modelde deneysel olarak incelenmiştir. Delikli yüzeylere sahip sert bloklar, granüler malzemeyle doldurulmuştur. Tekerlekli bloklar, serbestçe hareket edebilmesi için bir rampa üzerinden hidrostatik bir su rezervuarına doğru serbest bırakılmıştır. Kayma çarpışmasından sonra oluşan su dalgaları birkaç gözlem noktasından kaydedilmiş ve enerjileri, dijital olarak depolanan dalga verileri üzerinden işlem yapılarak hesaplanmıştır. Yüzeyi % 31 oranında delikli katı bloğun, dalga yüksekliğinde yaklaşık % 24 azalmaya sebep olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Landslides into dam reservoirs can create large water waves, which may cause overtopping of the dam body. There are examples of dam failures after a landslide that caused overtopping. On the other hand, landslides became more frequent due to erosion and flash floods. Mechanical properties of the sliding mass, thickness, impact velocity, and slide angle are the critical parameters that affect wave heights generated in the reservoir. Waves produced by rigid porous blocks are investigated experimentally in a laboratory-scale hydraulic model constructed as a part of a more comprehensive research project. Rigid blocks with perforated surfaces are filled with granular material. The wheeled blocks are left over a ramp to run freely into a hydrostatic water reservoir. Water waves formed after the slide impact are recorded from several observation points, and the maximum wave heights are evaluated from digitally stored wave data by post-processing. It was found that a rigid block with 31 % perforated surfaces caused a reduction in wave heights by nearly 24 %.