Bayesian belief network-based contractor profitability risk assessment for PPP hospital projects in Turkey
Türkiye'deki KÖİ hastane projeleri için Bayesian inanç ağı tabanlı müteahhit karlılık risk değerlendirmesi
  1. Tez No: 830495
  2. Yazar: ALPER ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) hastane projelerinde müteahhit kârlılık risklerini değerlendirmek için Bayes İnanç Ağı Tabanlı bir çerçeve geliştirmeyi amaçlamaktadır. KÖİ'ler sağlık sektöründe önem kazandıkça, bu projeleri üstlenen müteahhitlerin kârlılığı etkileyebilecek riskleri belirlemek ve yönetmek önem kazanmaktadır. Önerilen BBN modeli, proje özellikleri, makroekonomik koşullar, düzenleyici ortam ve operasyonel performans gibi müteahhit kârlılığını etkileyen faktörlerin karmaşık etkileşimlerini değerlendirmek için kapsamlı ve sistemli bir yaklaşım sunmayı hedeflemektedir. Araştırma, mevcut literatürün detaylı bir şekilde gözden geçirilmesi ve sektör uzmanlarıyla görüşmeler yapılarak ilgili risk faktörlerinin belirlenmesiyle başlar. Bu faktörler daha sonra kapsamlı bir liste haline getirilir. Uzmanların katkılarıyla, özel yazılım GeNIe kullanılarak riskler, ilişkiler ve olasılıklar içeren BBN modeli geliştirilir. Bu olasılıksal grafiksel model sayesinde BBN, uzman bilgisini kullanarak yüklenen koşullu olasılıkları tahmin eder ve çeşitli risk olaylarının müteahhit karlılığı üzerindeki etkisini nicelendirir. Modelin doğruluğu, uzman görüşleriyle yapılan geçerleme süreciyle sağlanır ve geçerleme testlerine dayanarak risk değerlendirmelerinin müteahhitlerin KÖİ hastane projelerindeki doğruluğunu artırmak için gerekli düzenlemeler yapılır. Ayrıca, BBN tabanlı risk değerlendirmesinin uygulaması bir örnek olay incelemesi ile gösterilir ve bu sayede risk azaltma stratejilerine dair önemli içgörüler sunularak paydaşların bilinçli kararlar almasına ve KÖİ hastane projelerinde risk dağılımını optimize etmelerine olanak tanır. Sonuç olarak, önerilen BBN çerçevesi, KÖİ hastane projelerinde müteahhit kârlılık risklerini değerlendirmek için etkili bir araç olarak umut vaat etmektedir. Riskleri ve aralarındaki etkileşimleri sistematik olarak analiz ederek, bu araştırma sağlık sektöründeki KÖİ girişimlerinin başarısını ve sürdürülebilirliğini artırmaya katkıda bulunmaktadır. Bulguların, Türkiye'deki KÖİ hastane projelerinde yüksek kaliteli sağlık hizmetlerinin verimli bir şekilde sunulmasını teşvik eden risk yönetimi stratejileri oluşturmak için politika yapıcılar, proje geliştiricileri ve yatırımcılara yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research endeavors to develop a Bayesian Belief Network (BBN)-based framework for assessing contractor profitability risks in Public-Private Partnership (PPP) hospital projects in Turkey. As PPP projects gain prominence in the healthcare sector, it becomes crucial to identify and manage risks that may impact the profitability of contractors undertaking these projects. The proposed BBN model aims to provide a comprehensive and systematic approach to evaluate the complex interplay of factors affecting contractor profitability, such as project characteristics, macroeconomic conditions, regulatory environment, and operational performance. The research begins by conducting a thorough review of existing literature and engaging in consultations with industry experts to pinpoint pertinent risk factors, which are subsequently consolidated into a comprehensive list. Employing specialized software, GeNIe, the BBN model is developed with input from experts, encompassing risks, relationships, and probabilities. Through this probabilistic graphical model, the BBN incorporates expert knowledge to estimate conditional probabilities and quantify the impact of various risk events on contractor profitability. The model's accuracy is ensured through validation using experts' opinions, and necessary adjustments are made based on validation tests to enhance the accuracy of risk assessments for contractors in PPP hospital projects. Furthermore, the practical application of the BBN-based risk assessment is demonstrated through a case study, providing valuable insights into risk mitigation strategies and empowering stakeholders to make informed decisions and optimize risk allocation in PPP hospital projects. In conclusion, the proposed BBN framework holds promise as an effective tool for evaluating contractor profitability risks in PPP hospital projects. By enabling a systematic analysis of risks and their interdependencies, this research contributes to enhancing the success and sustainability of PPP initiatives in the healthcare sector. The findings are expected to assist policymakers, project developers, and investors in formulating risk management strategies that promote the efficient delivery of high-quality healthcare services in Turkey's PPP hospital projects.