Experimental investigation on atomization and spray characteristics of impinging-jet injectors
Çarpışan jet tipi enjektörlerin atomizasyon ve sprey karakteristikleri üzerine deneysel araştırma
  1. Tez No: 830496
  2. Yazar: TOLGA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YOZGATLIGİL, PROF. DR. İSKENDER GÖKALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Sıvı yakıtlı roket motorlarının performans ve kararlılık karakteristikleri, enjektör tasarımından önemli ölçüde etkilenir. Enjektörlerin kararlı ve güvenilir performansı geçiş koşulları altında ve durağan durumda sağlayabilmesi için tasarım parametreleri kapsamında karakterizasyonu yapılmalıdır. Çarpışan jet tipi dublet enjektörler uzun yıllardır çeşitli motor sistemlerinde kullanılmıştır. Ancak, belirli tasarım parametrelerine göre atomizasyon ve sprey karakteristikleri üzerine daha fazla araştırma yapma gereksinimi sürmektedir. Bu tez, soğuk akış testleri yoluyla çarpışan jet tipi dublet enjektörlerin sprey ve atomizasyon karakteristiklerini kapsamlı bir biçimde inceler. Çalışma, orifis uzunluk-çap oranı, jet hızı, çarpışma açısı ve çarpışma mesafesi de dahil olmak üzere bir dizi parametrenin incelenmesini içerir. Bu parametreler enjektör performansını önemli ölçüde etkilediği için özellikle seçilmiştir. Deneysel metodoloji, belirli yönlerde hem nicel hem de nitel veri elde etmek için bir mekanik paternatör, PDA ve yüksek hızlı gölge görüntü sisteminin kullanımını içerir. Enjektör konfigürasyonlarının akı dağılımları, damlacık istatistikleri ve sprey morfolojileri bu çalışmada incelenmiştir. Jet hızı ve çarpışma açısı temel alınarak SMD ve püskürtme açısı değerleri için korelasyonlar oluşturulmuştur. Çalışma, akı dağılımı sonuçlarını modellenmesi için türetilen ampirik denklemlerin sabitlerini belirleyerek sonuçlanır. Elde edilen sonuçlar, sıvı yakıtlı roket motorlarında kullanılan enjektörlerin tasarımı ve optimizasyonu için faydalı olacak veriler sunar.
Özet (Çeviri)
The performance and stability characteristics of a liquid rocket engine are strongly affected by the design of the injector. Injectors must be characterized throughout the design parameters to ensure stable and reliable performance over transient and steady conditions. Doublet type impinging-jet injectors have been used in a variety of engine systems over the years. Yet, more investigation on atomization and spray characteristics based on specific design parameters is still needed. This thesis presents a comprehensive investigation into the spray and atomization characteristics of like-doublet impinging-jet injectors through cold flow experiments. The study comprises investigation on a range of parameters, including orifice length to diameter ratio, jet velocity, impingement angle, and impingement distance, which significantly impact injector performance. The experimental methodology involves utilization of a mechanical patternator, a PDA, and high-speed shadowgraphy to obtain both quantitative and qualitative data on certain aspects. Flux distributions, droplet statistics and spray morphologies are examined. Correlations are established for SMD and spray angle values based on jet velocity and impingement angle. The study concludes with determining constants for empirical equations of mass flux distributions. The acquired outcomes are useful for the design and optimization of injectors used in liquid rocket engines.