Aza-BODİPY tabanlı bileşiklerin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of Aza-BODIPY-based compounds
- Tez No: 830494
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL DELİGÖNÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sensör ailesinin bir üyesi olan kimyasal sensörler yarım asırdan fazla süredir aktif olarak kullanılmaktadır. Bu tür sensörler aynı zamanda uygun fiyatlı, taşınabilir ve çevre dostudur; bu nedenle çeşitli karmaşıklık matrisler gibi çok çeşitli örnek analizler için tercih edilen yöntemler haline gelmiştir. Kimyasal sensörlerin alt türevleri olan floresan sensörler, ilgili moleküllerin optik özelliklerine bağlı olarak aktivite gösterir. Floresan kemosensörler, reseptör ve florofor olmak üzere iki uçtan oluşmaktadır. Yapıda bu iki grup aynı anda çalışır ve florofor ucunda floresans oluşurken reseptör uçları örnekle etkileşime girer. Molekülün sensör aktivitesini gösterebilmesi için en önemli kriterlerden biri florofor ve reseptörün yüksek seçiciliği ve duyarlılığıdır. BODİPY ailesinin üyesi olan ve floresans aktivite sergileyen birçok Aza-BODİPY bazlı bileşik, ilginç fotofiziksel özellikleri sayesinde sensör araştırmalarında odak moleküller haline gelmiştir. Bu tip sensör yapılarında, Aza-BODİPY iskeletinin floresan özelliğinden yararlanılır ve bu grup yapıda florofor görevi görür. Son yıllarda yapılan çalışmalar, Aza-BODİPY bazlı floresan sensörlerin pH'a bağlı (asidik, bazik ve nötr pH değerlerinde çalışan), anyon-katyon ve biyomoleküllerin belirlenmesinde kullanılabilme potansiyelini ortaya çıkarmıştır. Bu tez bünyesinde katyon ve anyonlara karşı sensör aktivitesi gösterme potansiyeline sahip, floresan Aza-BODİPY molekülleri sentezi ve karakterizasyonu gerçekleştirildi. Tez kapsamında sekizi başlangıç ve sekizi ürün olmak üzere toplam 16 yeni molekül sentezlendi ve karakterize edildi. Elde edilen bütün moleküller NMR, FTIR, QTOF-LC/MS, UV/Vis ve mümkün olduğu durumlarda ise X-ray kristallografi yöntemi ile karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Chemical sensors, which are part of the sensor family, have been actively used for more than half a century. These types of sensors are also affordable, portable and environmentally friendly; that makes them a preferred method for a wide range of sample analysis in various complexity matrices. Fluorescent sensors are a type of chemical sensors that show fluorescence properties. They consist of two ends: receptor and fluorophore. In the structure, these two groups work simultaneously, and fluorescence occurs at the fluorophore end, while the receptor ends interact with the sample. One of the most important criteria for the molecule to display sensor activity is the high selectivity and sensitivity of the fluorophore and receptor. Many Aza-BODIPY based compounds, which are members of the BODIPY family and exhibit fluorescence activity, have become molecules of interest in sensor research thanks to their interesting photophysical properties. It exploits the fluorescence of the Aza-BODIPY skeleton in its sensor structure and acts as a fluorophore. Studies conducted in recent years have revealed the potential of Aza-BODIPY-based fluorescent sensors to be used in the determination of pH-dependent (operating at acidic, basic, and neutral pH values), anions-cations and biomolecules In this thesis, fluorescent Aza-BODIPY molecules that have the potential to show sensor activity towards to cations and anions were designed and synthesized. A total of 16 new molecules, eight reactants and eight products, were synthesized and characterized within the scope of the thesis. All synthesized molecules were characterized by NMR, FTIR, QTOF-LC/MS, UV/Vis and, where possible, X-ray crystallography.