Dudak damak yarıklı çocuk ve adölesanlarda ağız ve diş sağlığı bulgularının incelenmesi
Examination of oral and dental health findings of children and adolescents with cleft lip and palate.
- Tez No: 830503
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARAYILMAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; dudak damak yarığı (DDY) bulunan çocuk ve adölesan hastaların, ağız hijyeninin ve diş-çevre dokularının, klinik, mikrobiyolojik olarak değerlendirilmesi, takibi ve elde edilen sonuçların sağlıklı bireylerle karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızdan elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ile DDY bulunan hastalar için yeni ve kapsamlı tedavi ve takip stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunulması çalışmamızın bir diğer amacıdır. Yöntem: Araştırmamızın çalışma grubu yaşları 5-14 arası değişen (ort.:8,94±2,44) 19 kız 31 erkek toplam 50 DDY'li çocuk hastadan oluşturulmuştur. Kontrol grubu ise, herhangi bir sistemik hastalığı olmayan, yaşları 6-15 arası değişen (ort.:9,98±2,32) 24 kız 26 erkek toplam 50 sağlıklı çocuklardan oluşturulmuştur. Her iki grubun oral hijyen indeksi (OHİ), plak indeksi (Pİ), gingival indeksi (Gİ), diş taşı indeksi, DMFT, dft, tükürük akış hızı, tükürük tamponlama kapasitesi, pH ve S. mutans ve laktobasil değerleri kaydedilmiştir. Oral hijyen eğitimleri verilip, gerekli tedavileri için ilgili kliniklere yönlendirilen hastalarının altıncı ayda aynı ölçümleri tekrar yapılmış ve elde edilen veriler karşılaştırılmıştır. Bulgular: Çalışma grubunun başlangıç OHI, GI indeks değerleri, S.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study evaluates of dental caries, oral hygiene, salivary buffering capacity, salivary flow rate, pH, Streptococcus mutans (S. mutans) and lactobacillus levels of children and adolescents with cleft lip and palate (CLP) and compare results with healthy patients. Another aim of our study is to contribute to the development of new and comprehensive treatment and follow-up strategies for patients with CLP Method: This study involved 50 patients with CLP between 5-14 years old (mean: 8,94±2,44) and 50 healthy children aged 6-15 (mean: 9,98±2,32). In patients with CLP and healthy control group, initial oral hygiene index (OHI), plaque index (PI), gingival index (GI), calculus index, DMFT, dft, salivary flow rate, salivary buffering capacity, pH, S. mutans and lactobacillus values were examined. After the initial evaluation oral hygiene motivations were given to the CLP patients and directed for the necessary dental treatments. At sixth month control appointments the same parameters were reevaluated. The obtained data were compared. Results: The initial OHI, GI value, S.