Alder hey triaj ağrı ölçeği'nin türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması
Turkish validity and reliability study of the alder hey triage pain scale
- Tez No: 830522
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK KÜÇÜK ALEMDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma Alder Hey Triaj Ağrı Ölçeği (AHTAÖ)' nin, çocuk acil servise ağrı şikâyeti ile başvuran 3-15 yaş çocuklarda Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışmasının yapılması amacıyla gerçekleştirildi. Gereç ve Yöntem: Metodolojik tipte olan araştırmanın örneklemini Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Kliniği'ne ağrı şikâyeti ile başvuran, 3-15 yaş arası 300 çocuk oluşturdu. Veriler; Çocuk ve Ebeveyn Tanıtıcı Bilgi Formu, Acil Servis Hasta Triaj, Tedavi ve Gözlem Formu, AHTAÖ ve Wong-Baker Yüzler Ağrı Ölçeği (WBYAÖ) kullanılarak toplandı. Çocuklar acil servise ağrı şikâyetiyle geldikleri anda triajda ve 15. dakikada sarı ya da yeşil alanda AHTAÖ ve WBYAÖ ile iki gözlemci tarafından iki kez çocukların ağrı düzeyleri değerlendirildi. AHTAÖ'nün dil geçerliği için çeviri-geri çeviri, kapsam geçerliği için Davis tekniği kullanıldı. Güvenirliğin belirlenmesinde paralel testler yöntemi ve test-tekrar test yöntemi kullanıldı. Ölçeğe ait iç tutarlılık cronbach's alfa katsayısı ile incelendi. Maddeler açısından gözlemciler arası uyumun incelenmesinde Kappa istatistiği kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study has been performed on the purpose of Turkish validity and reliability studying of Alder Hey Triage Pain Scale (AHTPS) on 3-15 aged of children who applied to the pediatric emergency service with the complaint of pain. Materials and Methods: The sample of the methodological type of research was composed of 300 children between the age of 3 an 15 who applied to Ordu University Training and Research Hospital Pediatric Emergency Clinic with a complaint of pain. Data were collected by using of Child and Parent Descriptive Information Form, Emergency Service Patient Triage, Treatment and Observation Form, AHTPS and Wong Baker Faces Pain Scale (WBFPS). When the children came to the Emergency Service with the complaint of pain, their level of pain was evaluated twice by two observers and AHTPS and WBFPS on triage and at 15th minute in the yellow and green area. For the language validity of AHTPS, translation-back translation was used and Davis technique was used for the content validity. For the determination of reliability, parellel tests method and test-retest method were used. Internal consistency of the scale was examined with Cronbach's alpha coefficent. To examine the interobserver concordance in terms of items, Kappa statistics were used.