Interactions of ELF3 and DNA methyl transferases in mesenchymal epithelial transformation
Mezenkimal epitelyal dönüşüm sürecinde ELF3 ve DNA metil transferazların etkileşimleri
  1. Tez No: 830521
  2. Yazar: SERAY YETKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİ ALOTAİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Biology, Biotechnology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Mezenkimal-epitelyal geçiş (MET) ve Epitelyal-mezenkimal geçiş (EMT) süreçleri, embriyonik gelişim, yara iyileşmesi ve tümör oluşumu gibi birçok kritik fizyolojik ve patolojik süreç için önemli olan iki biyolojik olaydır. MET yakın zamana kadar yalnızca EMT'nin ters süreci olarak görülüyordu. Ancak son araştırmalar MET'in sadece EMT'nin tersi olmadığını göstermektedir. Elf3, E-kadherin'in plazma zarı üzerindeki beklenen lokalizasyonunu değiştir ve Grhl3 promotörü içindeki korunmuş dizilere bağlanır. Böylelikle Grhl3 ekspresyonunu değiştirerek MET'in düzenlenmesinde rol oynar. Hücrede Elf3 ekspresyonunun kaybı MET başlatılmasını bozarak hücrelerin mezenkimal kalmasına neden olur; Elf3'ü içeren pozitif bir geri bildirim ağı çok muhtemel görünmektedir. DNA metilasyonu, DNA metil transferazlar (DNMT) tarafından katalize edilen MET sürecinde hücresel kimliği belirleyen en önemli epigenetik modifikasyonlardan biridir. DNA metilasyonu ve hidroksimetilasyonu, hücresel sistemlerde farklılaşma, gelişme ve pluripotens dahil olmak üzere biyolojik ve epigenetik rolleri nedeniyle ilgi odağı olmuş ve aktif DNA demetilasyon reaksiyonunda bir ara adım olarak gösterilmiştir. Bu bağlamda bu tez, DNA metilasyon enzimleri ile MET sırasında önemli bir rol oynayan Elf3 arasındaki olası etkileşimin araştırılmasını amaçlamıştır. Gen modülasyonu, DNA-protein etkileşimi ve biyoinformatiği içeren entegre bir yaklaşım uyguladık. Sonuçlar, Elf3'ün, DNA metiltransferazların transkripsiyonel düzenlemesinde yer aldığını, Elf3'ün MET düzenlemesindeki rollerini genişlettiğini ve Elf3'ün yeni fonksiyonlarını aydınlattığını gösterdi. Bulgular aynı zamanda MET'in düzenlenmesine ilişkin epigenetik bakış açımızı da arttırdı.
Özet (Çeviri)
Mesenchymal-epithelial transition (MET) and Epithelial-mesenchymal transition (EMT) processes are two biological events important for many critical physiological and pathological processes such as embryonic development, wound healing, and tumorigenesis. MET has until recently been viewed only as the reverse process of EMT. However, recent studies indicate that MET is not simply the reverse of EMT. Elf3 plays a role in regulating MET by changing the expected localization of E-cadherin on the plasma membrane and regulating Grhl3 expression by binding to conserved sequences within the Grhl3 promoter. The loss of Elf3 expression in the cell impairs MET initiation and causes cells to remain mesenchymal; a positive feedback network involving Elf3 seems very likely. DNA methylation is one of the most important epigenetic modifications determining cellular identity in the MET process, catalyzed by DNA methyl transferases (DNMT). DNA methylation and hydroxymethylation have been the focus of attention due to their biological and epigenetic roles in cellular systems, including differentiation, development, and pluripotency, and have been shown as an intermediate step in the active DNA demethylation reaction. In this context, this thesis aimed to investigate the possible interplay between DNA methylation enzymes and Elf3, which plays an essential role during MET. We applied an integrated approach, including gene modulation, DNA-protein interaction, and bioinformatics. The results indicated that Elf3 is involved in the transcriptional regulation of DNA methyltransferases, extending the roles of Elf3 in the regulation of MET and illuminating novel functions of Elf3. The findings also increased our epigenetic perspective on the regulation of MET.