Sustainable consumption: Consumer attitudes and behaviors toward secondhand fashion in Türkiye
Sürdürülebilir tüketim: Türkiye'de ikinci el modaya yönelik tüketici tutum ve davranışları
- Tez No: 830536
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR ÖZUYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama İletişimi ve Reklamcılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez, Türkiye'de Y ve Z kuşağından genç tüketicilerin ikinci el modaya ilişkin davranış ve tutumlarını incelemektedir. İkinci el moda ürünlerine ilişkin öznel normları, tutumları, algılanan davranışsal kontrolleri, çevresel farkındalıkları, önceki satın alma davranışları ve satın alma niyetleri arasındaki karşılıklı ilişkiler, halihazırda ikinci el moda tüketicisi olup olmadıklarına göre araştırılmış ve karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırma, Türkiye'de Y ve Z kuşağı genç tüketicilerin ikinci el moda tüketimini derinlemesine anlamak için planlı davranış teorisi çerçevesinde yapılmıştır. Literatüre dayalı nicel bir çalışma yapılmış ve veri toplama süresi sonunda 153 anket doldurulmuştur. Daha sonra ikinci el modaya ilişkin algılarını, motivasyonlarını ve engellerini toplamak için 15 kişi üzerinde nitel bir çalışma yapılmıştır. Sonuçlar, tüketicilerin ekonomik nedenlerle ikinci el modayı tercih ettiğini ve sürdürülebilirliğin marjinal olarak dikkate alındığını göstermiştir. İkinci el moda ürünleri ile ilgili olarak sonuçlar, Y ve Z kuşaklarından genç tüketicilerin tutumlarının, aynı zamanda öznel normlarının ve algılanan davranışsal kontrolünün, ikinci el moda ürünleri tüketme niyetlerini belirleyen faktörler olduğunu vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the behaviors and attitudes of young consumers from generations Y and Z with regard to secondhand fashion in Türkiye. The interrelationships between their subjective norms, attitude, perceived behavioral control, environmental awareness, previous purchasing behaviors, as well as their purchase intentions with regard to secondhand fashion products, were explored and compared based on whether or not they were already consumers of secondhand fashion. This comparison was carried out within the framework of the theory of planned behavior in order to achieve an in-depth understanding of the secondhand fashion consumption of young consumers. A quantitative study based on the literature was conducted and 153 questionnaires were completed at the end of the data collection period. Then a qualitative study was carried out on 15 people to gather their perceptions, motivations, and barriers in relation to secondhand fashion. Results have shown that consumers choose secondhand fashion due to economic reasons, and sustainability is marginally considered. Concerning secondhand fashion products and their attributes, the results highlighted the fact that the attitude of young consumers from generations Y and Z, but also their subjective norms and perceived behavioral control, are all factors that determine their intention to consume secondhand fashion products.