Öğretmen adaylarının işsizlik kaygı düzeyleri ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between the levels of unemployment anxiety and the levels of happiness of teacher candidates
- Tez No: 830544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu araştırma, öğretmen adaylarının işsizlik kaygı düzeyleri ile mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Öğretmen adayları, mezun olduktan sonra iş bulma sürecinde çeşitli endişeler ve kaygılar yaşamakta; bu durum, işsizlik kaygısının artmasına ve mutluluk düzeylerinin etkilenmesine neden olabilmektedir. İşsizlik kaygısı, çalışma beklentileri, geleceğe yönelik endişeler ve iş bulma süreciyle ilgili düşünceler gibi faktörler çerçevesinde değerlendirilmektedir. Mutluluk düzeyleri ise genel yaşam memnuniyeti, olumlu duygular ve genel iyi hissetme hali gibi faktörler çerçevesinde ele alınmaktadır. Bu çalışma, öğretmen adaylarına yönelik destek programlarının ve politikalarının geliştirilmesinde kullanılabilecek önemli bilgiler sağlama, İşsizlik kaygısının azaltma ve mutluluk düzeylerinin artırılmasına öğretmen adaylarının mesleki başarılarını ve genel yaşam kalitesini iyileştirilmesine yönelik gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, öğretmen adaylarının işsizlik kaygı düzeyleri ve mutluluk düzeyleri farklı değişkenler cinsiyet, yaş, sınıf, annenin eğitimi, babanın eğitimi ve ailenin gelir düzeyi özellikleri açısından incelemeyi hedeflemiştir. Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesinin değişik bölümlerinde öğrenim gören 1, 2, 3 ve 4. sınıflardan 250 öğretmen adayı araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada öğretmen adaylarının mutluluk düzeylerini belirlemek için“Oxford Mutluluk Ölçeği”ile“İşsizlik Kaygısı Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesinde öğrenim gören, Okul öncesi, Sınıf öğretmenliği, İngilizce, Rehberlik ve psikolojik danışmanlık, Fen bilgisi, İlköğretim matematik ve Sosyal Bilgiler Bölümlerinde öğrenim gören 1, 2, 3 ve 4. sınıflar üzerinden toplanmıştır. Öğretmen adaylarının işsizlik kaygı puanlarının yüksek düzeyde olduğu, Öğretmen adaylarının işsizlik kaygı düzeyleri cinsiyet, yaş, anne ve baba eğitim düzeyi, aile geliri, sınıf değişkenlerine göre anlamlı bir farkın olmadığı, bölüm değişkenine göre anlamlı bir farkın olduğu belirlenmiştir. Öğretmen adaylarının mutluluk düzeyleri puanlarının düşük olduğu, öğretmen adaylarının mutluluk düzeyleri cinsiyet, yaş, anne ve baba eğitim düzeyi, sınıf değişkenlerine göre anlamlı bir farkın olmadığı; bölüm ve aile geliri değişkenleri açısından anlamlı bir farklılaşma olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının işsizlik kaygı düzeyi arttıkça mutluluk düzeyi puanları düştüğü, işsizlik kaygıları düştükçe mutluluk düzeyi puanlarının yükseldiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between teacher candidates' unemployment anxiety levels and their happiness levels. Pre-service teachers experience various anxieties and anxieties in the process of finding a job after graduation; this may cause an increase in unemployment anxiety and affect happiness levels. Unemployment anxiety is evaluated within the framework of factors such as working expectations, concerns about the future, and thoughts about the job-finding process. Happiness levels, on the other hand, are handled within the framework of factors such as general life satisfaction, positive emotions, and general well-being. This study was carried out to provide important information that can be used in the development of support programs and policies for teacher candidates, to reduce unemployment anxiety and increase their happiness levels, and to improve the professional success and general quality of life of teacher candidates. This study aimed to examine prospective teachers' unemployment anxiety levels and happiness levels in terms of different variables such as gender, age, class, mother's education, father's education, and family income level. 250 teacher candidates from 1st, 2nd, 3rd, and 4th grades studying in different departments of Mersin University Education Faculty formed the sample of the research. In the study,“Oxford Happiness Scale”and“Unemployment Anxiety Scale”were used to determine the happiness levels of teacher candidates. The data were collected from the 1st, 2nd, 3rd, and 4th grades studying at Mersin University Education Faculty, Preschool, Classroom Teaching, English, Guidance and Psychological Counselling, Science, Primary School Mathematics, and Social Studies Departments. It was determined that the unemployment anxiety scores of the teacher candidates were high, there was no significant difference in the unemployment anxiety levels of the teacher candidates according to the variables of gender, age, mother and father education level, family income, class, and there was a significant difference according to the department variable. It was found that the happiness levels of the teacher candidates were low, there was no significant difference in the happiness levels of the teacher candidates according to the variables of gender, age, mother and father education level, and class; It has been determined that there is a significant difference in terms of department and family income variables. It was determined that as the unemployment anxiety level of teacher candidates increased, their happiness level scores decreased, and as unemployment concerns decreased, their happiness level scores increased.