Moroccan-algerian relations from a postcolonial view (1994-2023)
Postkolonyal perspektiften fas-cezayir ilişkileri (1994-2023)
  1. Tez No: 830546
  2. Yazar: FATIMA ZAHRA RHARROUB
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ALBAYRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
İstikrar, refah ve barış içinde bir arada yaşama, eski sömürgeci devletlerle nadiren özdeşleştirilen kavramlardır. Dar kapsamlı ve özcü Oryantalizm'in yaygınlaştırdığı genellemeci kabulleri eleştiren Postkolonyal Teori, bu tür devletlerde süregiden geri kalmışlığın ve devletler arası düşmanlığın esas müsebbibinin neokolonyal politikalar olduğunu savunmaktadır. İlgili çerçevede, bu tez tüm Mağrip bölgesini etkileyen uzun soluklu Fas-Cezayir çatışmasına bir vaka analizi olarak ışık tutmaktadır. Etnik, linguistik, dinsel ve tarihsel bağlamda pek çok ortak noktada buluşmalarına ragmen, söz konusu iki devlet farklı sömürge pratikleri ve eski hükümranların devam eden müdahaleleri nedeniyle tam teşekküllü bir otonomi ve karşılıklı kazanç elde edememektedir. Üstelik,“hibrit”ve“muğlak”bir kimlikten muzdarip“madunlar”olarak, hükümranlarıyla bir aşk-nefret ilişkisi yaşamaktadır. Bu araştırma, 1994'ten (kara sınırının kapatılması) 2023'e dek geçen zaman zarfında Fas ve Cezayir arasındaki ilişkilerde geçmişin izlerini sürerek literatüre katkıda bulunmaktadır. Çalışma ayrıca, dış müdahalelerin derinleştirdiği güvensizlik ve husumetin iki ülkenin bölgesel örgütlerdeki kolektif faaliyetlerine, terörle mücadele ortak çabalarına ve karlı ticari anlaşmalara nasıl ket vurduğunu da ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Stability, prosperity and peaceful coexistence are rare phenomena in and between formerly occupied states. Challenging the narrow-sighted and essentialist Orientalism and its metanarratives, the Postcolonial Theory maintains that neocolonial policies are the main culprit behind the ongoing backwardness and inter-state hostility that characterize such states. Against this background, this thesis focuses on Moroccan-Algerian relations as a case study of long-standing conflict affecting the whole Maghreb. Regardless of many ethnic, linguistic, religious and historical elements shared by these states, different occupation practices and continued interference by former rulers pose serious obstacles to full-fledged autonomy and mutual gains. Furthermore, as“subaltern”actors displaying“hybrid”and“ambiguous”identity, they experience a love-hate relationship with these rulers. Accordingly, this research contributes to the literature by shedding light to how the past still casts a shadow in contemporary relations between Morocco and Algeria from 1994 (closing of the land border) to 2023. It demonstrates how external meddling sows further distrust and enmity between the two states that block collective action in regional organizations, hamper counter-terrorism efforts, and preclude lucrative trade.