Allocating vaccines under scarce supply
Sınırlı tedarik durumunda aşı dağıtımı
- Tez No: 830552
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, sınırlı arz koşulları altındaki aşı dağıtımı problemi ele alınmıştır. Aşı etkililiği, hastalık yayılma dinamikleri ve gelecekteki arz miktarı gibi belirsiz faktörleri dikkate alan iki aşamalı stokastik program modeli olarak bu problem formüle edilmiştir. Farklı tercihler altında kullanılabilecek iki model varyasyonu incelenmiş ve sonuçları karşılaştırılmıştır. Formülasyonlarımızın kullanılabilirliği, gerçek yaşam verilerine dayalı olarak oluşturulan iki örnek vaka çalışması üzerinde gösterilmiştir. Sonuçlar, bu faktörlerdeki belirsizliğin karar alma sürecine dahil edilmesinin, politika yapıcıların daha etkili ve adapte olabilen stratejiler kullanmalarına olanak tanıyacağını ortaya koymaktadır. Ayrıca stokastik çözümün değeri bize parametrelerin sadece beklenen değerleri esas alınarak yapılan aşı dağıtımına göre salgın kontrolü açısından daha iyi bir çözüm elde edildiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We consider the vaccine allocation problem under scarce supply. We formulate the problem as a two stage stochastic programming model, considering the uncertain factors such as vaccine efficacy, disease spread dynamics and the amount of future supply. We discuss two variants of the model that could be used under different preferences. We demonstrate the usability of our formulations on two case study examples that are generated based on real-life data. The results demonstrate that incorporating the uncertainty in these factors into the decision making process would allow the policy makers to use more effective strategies with an adaptive nature. This is also indicated by the value of stochastic solution, which shows a significant enhancement in disease control gained by the stochastic programming solution compared to a plan based on expected figures.