Türkiye'de aşı kararsızlığının nedenlerinin araştırılması
Investigathe tion of causes of vaccine hesitancy in Turkey
  1. Tez No: 710609
  2. Yazar: SAMED CİHAD ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL GÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çalışmamızda Türkiye'deki aşı kararsızlığının nedenlerinin ebeveyn ve hekim gözünden araştırılması amaçlanmıştır Gereç ve Yöntem: Aralık 2019- Mayıs 2020 tarihleri arasında aile hekimleri, çocuk hekimleri ve ebeveynlere (0-10 yaş arası çocuğu olan) yüz yüze ve internet aracılığı ile anket çalışılması uygulandı. İstatistiksel analiz, SPSS 21.0 sürümü kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 2538 hekim ve 3104 ebeveyn katıldı.
Özet (Çeviri)
Materials and Methods: In our study, answers were collected through face-to-face and online survey method in a 6-month period from December 2019 to May 2020. Statistical analysis was performed using SPSS version 21.0. Results: 2538 physicians and 3104 parents participated in the study.