Designing better allocation policies for infuenza vaccine
İnfluenza aşısı için daha iyi dağıtım politikaları tasarlama
- Tez No: 953539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAFA ERENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Waterloo
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İnfluenza yaklaşık 2400 yıldır en bulaşıcı hastalıklardan biri olmuştur. İnfluenza salgınlarını önlemenin ve mevsimsel etkilerini ortadan kaldırmanın en etkili yolu aşılamadır. Aşının popülasyondaki çeşitli gruplara dağıtımı, aşının tüm nüfus üzerindeki etkinliğini belirleyen önemli bir karardır. Bu çalışma kapsamında, belirli bir aşılama stratejisi altında influenza bulaşını simüle etmek için EpiFire C++ uygulama programını kullanarak bir benzetim modeli geliştirilmiştir. Modelimiz; farklı derece dağılımları, bulaşma oranları, düğüm ve kenar sayıları, enfeksiyon periyotları ile yapılandırılabilen bir ağ oluşturabilmekte ve SIR (Duyarlı-Enfekte-İyileşmiş) hastalık bulaşının zincir-binom tabanlı benzetimini gerçekleştirebilmektedir. Ayrıca, aşının çeşitli yaş gruplarına tahsisini optimize etmek için NOMAD (Nonlinear Optimization by Mesh Adaptive Direct Search) programı modele entegre edilmiştir. Modelimiz, 1918 pandemisindeki yaşa özgü bulaş oranlarına göre kalibre edilmiştir. Modelimizde, 36 farklı senaryo ve 1000 birey için üç farklı aşı politikasını değerlendirilmiştir: Bağışıklama Uygulamaları Danışma Komitesi (ACIP) politikası, Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri'nin (CDC) eski ve güncel tavsiyeleri. Her bir koşum sonunda hasta olan kişi sayısını çıkarılmış ve ilgili maliyeti ile kaybedilen yaşam yılları hesaplanmıştır. Sonuç olarak, optimize edilmiş aşı dağıtımının neredeyse tüm vakalarda yukarıda bahsedilen politikalara kıyasla daha az hasta birey ve daha az kaybedilen yaşam yılı sağladığı gözlemlenmiştir. Öte yandan, politikalar için toplam maliyetler birbirine yakındır. Eski CDC politikasının, diğer politikalara ve bizim önerdiğimiz modele göre bazı durumlarda biraz daha düşük maliyet sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Influenza has been one of the most infectious diseases for roughly 2400 years. The most effective way to prevent influenza outbreaks and eliminate their seasonal effects is vaccination. The distribution of influenza vaccine to various groups in the population becomes an important decision determining the effectiveness of vaccination for the entire population. We developed a simulation model using the Epifire C++ application program [2] to simulate influenza transmission under a given vaccination strategy. Our model can generate a network that can be configured with different degree distributions, transmission rates, number of nodes and edges, infection periods, and perform chain-binomial based simulation of SIR (Susceptible-Infectious-Recovered) disease transmission. Furthermore, we integrated NOMAD (Nonlinear Optimization by Mesh Adaptive Direct Search) for optimizing vaccine allocation to various age groups. We calibrate our model according to age specific attack rates from the 1918 pandemic. In our simulation model, we evaluate three different vaccine policies for 36 different scenarios and 1000 individuals: The policy of the Advisory Committee on Immunization Practices (ACIP), former recommendations of the Centers for Disease Control and Prevention (CDC), and new suggestions of the CDC. We derive the number of infected people at the end of each run and calculated the corresponding cost and years of life lost. As a result, we observe that optimized vaccine distribution ensures less infected people and years of life lost compared to the fore-mentioned policies in almost all cases. On the other hand, total costs for the policies are close to each other. Former CDC policy ensures slightly lower cost than other policies and our proposed in some cases.