Sınıf öğretmenlerinin özel yetenekli olup öğrenme güçlüğü yaşayan öğrencilerin tanılanması ve desteklenmesine yönelik görüşleri: Ölçek uyarlama çalışması
The opinions of classroom teachers on the diagnosis and support of students with special abilities and learning disabilities: A scale adaptation study
- Tez No: 830568
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEZEN CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üstün Zekalılar ve Yetenekliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı Yasir Alsamiri tarafından Suudi ilkokul öğretmenlerinin özel yetenekli olup öğrenme güçlüğü yaşayan iki kere farklı çocukların saptanması ve desteklenmesi üzerine görüşlerini ölçmek için geliştirilmiş olan ölçeğin, geçerlik ve güvenirlik çalışmasını Türkiye koşullarında yapmaktır. İngilizce hazırlanmış olan orijinal ölçek, uyarlama çalışması sırasında önce Türkçe'ye çevrilmiştir, sonrasında dil ve içerik alan uzmanlarının görüşüne sunulmuştur. Uzmanların verdiği öneriler doğrultusunda ölçekte gerekli değişiklikler yapılarak, İngilizce ve Türkçe ölçek formunun aynı anlamı taşıyıp taşımadığını uygulamada belirlemek için, iki hafta ara verilerek İngilizce bilen öğretmen grubuna uygulanmıştır. Dilsel eşdeğerliği sağlanan ölçeğin Türkçe formu, 480 ilkokul öğretmenine uygulanmıştır. Geçerlik ve güvenirlik analizlerinin sonucunda, tez konusu olan ölçeğin ilkokul öğretmenlerinin, özel yetenekli olup öğrenme güçlüğü yaşayan iki kere farklı çocukların saptanması ve desteklenmesi üzerine görüşlerinin belirlenmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir araç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this master's thesis, conducted by Yasir Alsamiri, is to carry out a validity and reliability study of a scale developed to measure the attitudes of Saudi primary school teachers towards the identification and support of twice-exceptional children, who are both gifted and have learning difficulties, under Turkish conditions. During the adaptation process of the original scale, which was prepared in English, it was first translated into Turkish and then presented to experts in the field of language and content. Necessary modifications were made to the scale based on the experts' suggestions, and to determine whether the English and Turkish versions of the scale carry the same meaning, it was administered to a group of English-speaking teachers with a two-week interval. The Turkish version of the scale, which achieved linguistic equivalence, was applied to 480 primary school teachers. As a result of the validity and reliability analyses, it was concluded that the scale is a valid and reliable tool that can be used to determine the attitudes of primary school teachers working in schools affiliated with the Ministry of National Education in Turkey towards the identification and support of twice-exceptional children.