Future of financing methods for infrastructure: Effects of climate change and the digitalization
Altyapı finansman yöntemlerinin geleceği: İklim değişikliği ve dijitalleşmenin etkileri
- Tez No: 830586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM ŞANAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İnşaat Mühendisliği, Economics, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sermaye Piyasaları ve Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez, altyapı yatırımları ve finansman yöntemleri ile ilgili bir gelecek projeksiyonu ortaya koyma vizyonuyla ileriye dönük bir bakış açısını beş ana başlık altında ele almaktadır. Birinci; altyapı nedir, türleri nelerdir, altyapının karakteri ve altyapı yatırımlarının etkileri. İkincisi; Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH), SKH'ler ile altyapı yatırımı arasındaki ilişki, iklim değişikliği, ESG (çevresel, sosyal, yönetişim), ESIA (çevresel ve sosyal etki değerlendirmesi) ve InfraTech'in tartışıldığı altyapı yatırımlarını etkileyen trendlerdir. Üçüncü; altyapıların yenilikçi finansman araçlarına odaklanılması, yatırım finansmanının dijitalleştirilmesi, yenilikçi İslami finans, blockchain-kripto para birimleri-CBDC'ler, yeşil tahviller ve iklim tahvilleri ilgi konularıdır. Dördüncü; iklim değişikliğinin etkisindeki dünyada altyapı yatırımlarının geleceği ile yeni, şimdi, sonraki ve altyapı yatırımlarının nelere ihtiyaç duyduğu ve gelecek projeksiyonu ortaya kondu. Çalışmada belirtilen tüm durum ve sonuçlar dikkate alındığında, altyapı yatırımları, karbon net sıfıra ulaşmak, adil ve sürdürülebilir ekonomik büyüme sağlamak ve Birleşmiş Milletler SKH'ne doğru ilerlemeyi hızlandırmak için en etkili araçlardan biridir. En önemlisi, devasa yatırım açığını kapatmak için altyapı geliştirme ve finansman hızını ve ölçeğini hızlandırmak gerekiyor. Altyapı yatırımlarının sadece bugün değil gelecekte de önemli olduğu ve altyapı yatırımları konusunda yapılması gerekenler aktarıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis deal with a forward-looking perspective, with the vision of putting forward a future projection regarding infrastructure investments and its financing methods, under five main headings in terms of content. First; definition, types, character of the infrastructure and the effects of infrastructure investments. Latter; are trends affecting infrastructure investments where Sustainable Development Goals (SDG), the relationship between SDGs and infrastructure investment, climate change, ESG (environmental, social, governence), ESIA (environmental and social impact assessment) and InfraTech were discussed. Third; focusing on innovative financing tools of infrastructures, digitalization of financing of investment, innovative Islamic finance, blockchain-cryptocurrencies-CBDCs, green bonds and climate bonds are the subjects of interest. Fourth; the future of infrastructure investments and climate change's impact, the new, now, next, and what is needed of infrastructure investments were revealed. Considering all pros& cons mentioned in the study, infrastructure investments are among the most effective tools to reach carbon net zero, achieve sustainable economic growth, and accelerate progress towards the United Nations SDGs. Most importantly, it is necessary to accelerate the pace and scale of infrastructure development and financing to close the huge investment gap.