Ethnolinguistic vitality of the hemshin language
Hemşincenin etnodilbilimsel canlılık durumu
- Tez No: 830587
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu etnografik çalışma, Türkiye'nin Karadeniz bölgesinde konuşulan ve tehlike altında bir dil olan Hemşincenin ethodilbilimsel canlılığını araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma kapsamlı bir yaklaşımla dilin canlılığını etkileyen faktörleri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla Hemşince özelinde kullanılmak üzere bir etnodibilimsel canlılık belirleme modeli geliştirilmiştir. Bu bağlamda gerçekleştirilen ilk çalışma örneği olarak, Hemşincenin etnodibilimsel canlılığı, toplam 160 katılımcı ile yapılan yüz yüze görüşmeler, katılımcı gözlemi ve saha günlüğü ile zenginleştirilen doğrudan bir yaklaşımla incelenmiştir. Veriler, çok aşamalı bir içerik analizi yöntemi benimsenerek analiz edilmiştir. Bulgular, Hemşincenin canlılığının hem dili konuşan topluluklar hem de dili miras dil olarak koruyan topluluklarında düşük olduğunu ortaya koymuştur. Çalışma kapsamında, geleneksel Hemşin yaşam tarzının ve kültürel etkinliklerin kaybı, Hemşincenin“Öteki”tarafında algılanışı ve kurumsal destek gibi belirli etmenlerin, Hemşincenin konuşma topluluklarındaki canlılığı üzerinde en belirleyici etmenler olduğu görülmüştür. Hem konuşan hem de miras dil toplulukları miras kimlikleriyle güçlü bir şekilde özdeşleşirken, miras dil topluluklarının Lazlar ve Rizelilerle ilişkili olarak özgün bir kimlik geliştirdikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This ethnographic study aims to investigate the ethnolinguistic vitality of the Hemshin language, an endangered language spoken in the Black Sea region of Turkey. The study additionally seeks to identify the factors that affect language vitality by means of a comprehensive approach. A language vitality model that consists of seven factors has been developed specifically for the case of the Hemshin language. As the first of its kind, the ethnolinguistic vitality of the Hemshin language was examined by means of a direct approach enhanced by face-to-face interviews with 160 participants in total, participant observation, and a field diary. The data were analyzed by adopting a multiphase content analysis method. The findings revealed that the vitality of the Hemshin language is low both in the speech and heritage communities. Within the study, specific factors, namely the loss of traditional Hemshin style and cultural practices, perceptions on the Hemshin language by the“Other”and institutional support were found to be the most decisive for the vitality of the Hemshin language in the speech communities. While both speech and heritage communities strongly identify with their heritage identity, the heritage communities emerged to develop a unique identity in relation to the Laz and the people of Rize.