Employing innovative energy-saving and optimization techniques for a zero-energy consumption
Sıfır enerji tüketimi için yenilikçi enerji tasarrufu ve optimizasyon tekniklerinin kullanılması
- Tez No: 830585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu yüksek lisans tezi, daha sürdürülebilir ve enerji açısından verimli, sıfır enerji tüketimli tesislere ulaşmaya yardımcı olacak çeşitli enerji tasarrufu stratejileri ve optimizasyon yaklaşımlarının kritik katkılarını ve temel faydalarını belirlemek için yönlendirildi. Bu amaca ulaşmak için, Türkiye'de örnek olay olarak incelenen bir binanın enerji performansı, karlılık analizi ve termal davranışı değerlendirildi ve değerlendirildi. Kapsamlı simülasyonlar ve karşılaştırmalı araştırmalar Python yazılım paketi aracılığıyla gerçekleştirildi. Matematiksel simülasyonlara ve sayısal modelleme araştırmasına dayanarak, yenilikçi yalıtım malzemeleri, pasif soğutma ve ısıtma teknikleri ve ileri enerji verimliliği stratejilerinin kullanılmasının, enerji verimliliği, bina sakinlerinin konforu, enerji verimliliği açısından Türk konut binalarının enerji performansının iyileştirilmesine yardımcı olabileceği bulunmuştur. ve maliyet etkinliği. Ayrıca sonuçlar, aktif enerji tasarrufu yöntemlerinin kullanılmasıyla Türkiye tesisinin termal davranışının önemli ölçüde arttığını ortaya çıkardı. Ayrıca, bağıl nem, iç sıcaklık, soğutma ve ısıtma yükleri ile soğutma ve ısıtma yüklerine bağlı genel yıllık enerji tüketimi hafifletildi ve etkili bir şekilde en aza indirilerek, ekonomik fizibilitenin artırılması sağlandı. Bu bulgulara göre, bu yüksek lisans araştırması, farklı bina tasarımcıları ve mühendislerine konut binalarında enerji verimliliğinin artırılmasına yardımcı olacak değerli tavsiyeler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis was guided to determine the critical contributions and essential benefits of various energy-saving strategies and optimization approaches to help achieve zero-energy consumption facilities that are more sustainable and energy-efficient. To accomplish this goal, the energy performance, profitability analysis, and thermal behavior were assessed and evaluated for a building in Turkey investigated as a case study. Extensive simulations and comparative explorations were carried out via the Python software package. Based on the mathematical simulations and numerical modeling research, it was found that using innovative insulating materials, passive cooling and heating techniques, and advanced energy-efficiency strategies could help improve the Turkish residential building's energy performance in terms of energy efficiency, occupants' comfort, and cost-effectiveness. Furthermore, the results revealed that the Turkish facility's thermal behavior was significantly fostered by the employment of those active energy-saving methods. Besides, relative humidity, interior temperature, cooling and heating loads, and the overall annual energy consumption linked to cooling and heating loads, were alleviated and effectively minimized, fulfilling promoted economic feasibility. According to these findings, this master's research offers valuable advice for different building designers and engineers to help attain boosted energy efficiency in residential buildings.