Üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ile sağlıklı beslenme tutumlarının incelenmesi: Selçuk Üniversitesi örneği
Examination of university students' physical activity levels and healthy nutrition attitudes: Selçuk University example
  1. Tez No: 830593
  2. Yazar: NAGİHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI DENİZ ÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniverste öğrencilerinin aktivite-inaktivite düzeyleri ile beslenme alışkanlıklarının çeşitli değişkenlere göre değerlendirilmesidir. Çalışmanın örneklemini 2022-2023 güz döneminde Selçuk Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Konservatuar'da eğitim gören, çalışmaya gönüllü olarak katılan 291 (Nkadın: 148, Nerkek: 143) öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan demografik bilgi ve fiziksel aktivite katılım durumunu sorgulayan form ile Demir ve Cicioğlu tarafından geliştirilen“Sağlıklı Beslenmeye İlişkin Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde normal dağılım kriterleri karşılandığından ikili küme karşılaştırmaları için bağımsız grup t testi, ikiden fazla küme karşılaştırmaları için Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Öğrencilerin cinsiyetlerine göre fiziksel aktivite düzey, sıklık ve inaktivite düzeyleri ki kare testi ile sorgulanmıştır. Bu çalışma kapsamında ölçek güvenirlik katsayısı .81 olarak hesaplanmıştır. Araştırmada anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Çalışmanın sonucunda haftalık ve günlük fiziksel aktivite sıklığı ile cinsiyet arasında anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca değişkenlere göre sağlıklı beslenmeye ilişkin tutum ölçeği alt boyutlarının değerlendirilmesinde cinsiyet, aile tipi, ikamet tipi, beden kitle indeksi, anne-baba eğitim değişkenlerinde herhangi bir anlamlı sonuca ulaşılmazken yaş, ikamet tipi ve aylık gelir değişkenlerinde anlamlı sonuçlara ulaşılmıştır. Bu sonuçlar kötü beslenme alışkanlığının bir etkileyeni olarak yaşın değerlendirilebileceği, evde ikamet eden öğrencilerin yurtta kalanlara göre olumlu beslenme alışkanlıklarının olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar ışığında öğrencilerin beslenme bilgi düzeylerinin geliştirilmesi için bilinçlendirme çalışmalarının ilgililerce organize edilmesi önerilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the activity-inactivity levels and nutritional habits of university students according to various variables. The sample of the study consists of 291 (Nwomen: 148, Nmen: 143) students studying at Selçuk University, Faculty of Fine Arts, Faculty of Sports Sciences and Conservatory in the fall semester of 2022-2023, who participated in the study voluntarily. In the study, the form questioning demographic information and physical activity participation status created by the researcher and the“Attitude Scale towards Healthy Nutrition”developed by Demir and Cicioğlu were used as data collection tools. Since normal distribution criteria were met in the analysis of the data, independent group t-test was used for pairwise cluster comparisons, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for more than two cluster comparisons. Students' physical activity level, frequency and inactivity levels according to their gender were questioned with the chi-square test. Within the scope of this study, the scale reliability coefficient was calculated as .81. In the study, the significance level was taken as 0.05. As a result of the study, a significant relationship was found between weekly and daily physical activity frequency and gender. In addition, in the evaluation of the attitude scale towards healthy nutrition sub-dimensions according to the variables, no significant results were obtained in the variables of gender, family type, residence type, body mass index, and parent education, while significant results were obtained in the variables of age, residence type and monthly income. These results show that age can be considered as an influencer of poor eating habits and that students living at home have positive eating habits compared to those living in dormitories. In light of these results, it is recommended that those concerned organize awareness-raising activities to improve students' nutritional knowledge levels.