Pozitif gençlik gelişimi modeli kapsamında geliştirilen spor programının yaşam becerilerine ve prososyal-antisosyal davranışlara etkisi
The effect of sport programme developed within positive youth development model to life skills and prosocial-antisocial behaviours
- Tez No: 830591
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİ DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmanın temel amacı pozitif gençlik gelişimi temelli bir programın sporcuların yaşam becerileri ve prososyal-antisosyal davranışları üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Bu çalışma, nicel araştırma yöntemleri arasında yer alan yarı-deneysel bir yaklaşımı benimsemekte olup, gerçek deneme modellerinden biri olan kontrol gruplu ön test-son test model kullanılarak tasarlanmıştır. Veriler nicel olarak elde edilmiştir. Gruplar ön testlerin analizi sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda kasıtlı örnekleme yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur. Ön test ve son test aşamalarında, Sporun Yaşam Becerilerine Etkisi Ölçeği (7 alt boyut, 31 madde) ve Sporda Prososyal Antisosyal Davranış Ölçeği (3 boyut, 20 madde) kullanılmıştır. Deney grubunda 20, kontrol grubunda 20 olmak üzere toplam 40 katılımcı araştırmada yer almıştır. Araştırmanın saha çalışmaları sonucunda elde edilmiş olan veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi için parametrik yöntemlere başvurulmuştur. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında bağımsız gruplar t-testi ve grup içi ölçümlerin karşılaştırılmasında ise bağımlı gruplar t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre pozitif gençlik gelişimi temelli bir programın, sporun yaşam becerilerine etkisi tüm alt boyutlarında ve sporda prososyal-antisosyal davranışlar tüm alt boyutlarında anlamlı farklılıklar ortaya çıkardığı görülmüştür. Buna göre spor yoluyla pozitif gençlik gelişimi yaklaşımının, yaşam becerileri geliştirme ve prososyal davranışlar sergileme üzerine pozitif etkisinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to reveal the effect of a positive youth development based programme on life skills and prosocial-antisocial behaviours of athletes. This study was designed with a quasi-experimental approach, which is one of the quantitative research methods, and was designed using a pretest-posttest model with a control group, which is one of the real experimental models. The data were obtained quantitatively. The groups were formed by using the deliberate sampling method in line with the data obtained as a result of the analysis of the pre-tests. In the pre-test and post-test stages, the Impact of Life Skills Scale for Sport (7 sub-dimensions, 31 items) and the Prosocial Antisocial Behaviour in Sport Scale (3 dimensions, 20 items) were used. A total of 40 participants, 20 in the experimental group and 20 in the control group, took part in the study. The data obtained as a result of the field studies of the research were analysed through SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 22.0 programme. Parametric methods were used to analyse the data. Independent groups t-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups and dependent groups t-test was used to compare within-group measurements. According to the results of the research, it was seen that a positive youth development-based programme revealed significant differences in all sub-dimensions of the effect of sport on life skills and in all sub-dimensions of prosocial-antisocial behaviours in sport. Accordingly, it was determined that the positive youth development approach through sport has a positive effect on developing life skills and showing prosocial behaviours.