Concept design of a greenhouse cooling system using multi-stage nano-filtration for liquid desiccant regeneration
Sıvı kurutucu yenileme için çok aşamalı nano filtrasyon kullanılan bir sera soğutma sisteminin konsept tasarımı
  1. Tez No: 830603
  2. Yazar: AMEER HAYDER SALMAN LAMI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Sıcak iklimlerdeki tarımsal seralar büyük bir zorlukla karşı karşıyadır: Yoğun güneş ışınımından kaynaklanan aşırı ısı birikimi. Bu konu son zamanlarda yaz seraları için en önemli endişe olarak ortaya çıktı ve devam eden araştırmalara yol açtı. Etkili soğutma stratejileri zorunludur. 18. yüzyıldan beri sera soğutmada dünya çapında devrim yaratmış ve temel bir teknik olarak kalmıştır. Başka soğutma yöntemleri de mevcuttur. Mevcut tez, Irak'ta hem yaz hem de kış tarım seralarına uygulanan buharlaşmalı soğutma üzerine araştırmayı içermektedir. Sıkıştırmalı soğutmayla karşılaştırıldığında, çok kademeli evaporatif soğutucu enerji tüketimini, çevresel kirleticileri, küresel ısınma etkilerini ve üretim masraflarını azaltır. Yüksek nem ve sıcaklık ayarlarına uygun olup evler ve önemli yapılar için uygundur. Simülasyon bulguları, geliştirilen evaporatif soğutucunun becerisini ortaya koyuyor. Soğutma aşamalarının dahil edilmesi, kuru termometre sıcaklığını yaklaşık %50 ve özgül nemi yaklaşık %80 oranında önemli ölçüde azaltır. Bu yenilik, artan sıcaklıkların yarattığı acil zorlukları hafifleten, çevre dostu soğutma çözümlerine doğru atılan önemli bir adımı ifade ediyor.
Özet (Çeviri)
Agricultural greenhouses in warm climates grapple with a paramount challenge: excessive heat accumulation due to intense solar radiation. This issue has recently surged as the foremost concern for summer greenhouses, prompting ongoing research. Effective cooling strategies are imperative. Since the 18th century, it has revolutionized greenhouse cooling globally, remaining a staple technique. Other cooling methods exist. The current thesis delves into research on evaporative cooling in Iraq, applied to both summer and winter agricultural greenhouses. Compared to compression refrigeration, the multistage evaporative cooler curtails energy consumption, environmental pollutants, global warming effects, and manufacturing expenses. Suited for high humidity and temperature settings, it's viable for homes and substantial structures. Simulation findings showcase the developed evaporative cooler's prowess. Incorporating cooling stages markedly diminishes the out-dry bulb temperature by about 50% and specific humidity by roughly 80%. This innovation signifies a pivotal step towards environmentally friendly cooling solutions, ameliorating the pressing challenges posed by escalating temperatures.