1923-1990'lı yıllar arasında ana hatlarıyla Türkiye Bulgaristan ilişkileri
An overview of Turkey and Bulgaria relations between the years 1923-1990
  1. Tez No: 830631
  2. Yazar: ÖMER YAVUZ TOPALÖMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ALİM BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
1908 yılında bağımsızlığı kazanan Bulgaristan sınırlarını genişletme yoluna giderek Osmanlı İmparatorluğu ile Birinci Cihan Harbi'ne kadar mücadele etmiştir. Birinci Cihan Harbi ile Milli Mücadele döneminde iki ülke arasında kurulan iyi ilişkiler 1930'lara kadar devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşı döneminde Balkanlarda yaşanan siyasi gelişmeler iki ülkenin ilişkilerini etkilemiştir. 1923-1990 yıllarının kapsayan dönemde Türkiye ile Bulgaristan arasındaki ilişkiler Dış politikada zaman zaman oldukça gerginleşse de ilişkiler hiçbir zaman kopmamış diyalog iki ülke arasında sürdürülmüştür. Bulgaristan'da yaşayan Türklerin uğradığı baskılar iki ülke arasındaki gerginliğin temel nedeni olmuştur. Bulgaristan'dan Türkiye'ye Soğuk Savaş döneminde iki büyük göç yaşanmıştır. Aynı dönemde iki ülke arasında ticari, sağlık ve turizm açısından gelişme göstermiştir. Bulgaristan'daki komünist idarenin sona ermesinden sonra hem ülkedeki Türkler üzerindeki baskılar son bulmuş hem de Türkiye ile Bulgaristan arasındaki gerilim bitmiştir.
Özet (Çeviri)
Bulgaria, which gained independence in 1908, went to expand its borders and struggled with the Ottoman Empire until the First World War. The good relations established between the two countries during the First World War and the National Struggle continued until the 1930s. Political developments in the Balkans during the Second World War affected the relations between the two countries. Although the relations between Turkey and Bulgaria during the period of 1923-1990 became quite tense from time to time in foreign policy, the relations were never broken and the dialogue was continued between the two countries. The pressures of the Turks living in Bulgaria have been the main reason for the tension between the two countries. There were two major migrations from Bulgaria to Turkey during the Cold War period. In the same period, there has been a development between the two countries in terms of trade, health and tourism. After the end of the communist rule in Bulgaria, both the pressures on the Turkish people in the country ended and the tension between Turkey and Bulgaria ended.