Nurullah Ataç'ın Türk dili ve edebiyatı konusundaki görüşleri ile eserlerinin karşılaştırmalı incelemesi
The comparative review of Nurullah Atac's ideas and works on Turkish language and literature
  1. Tez No: 830630
  2. Yazar: ŞEYMA NUR UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSEL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Nurullah Ataç; çağdaş Türk dili ve edebiyatının oluşum, değişim ve gelişim sürecinde görüşleriyle önem kazanmış bir yazardır. Kendisi Türk edebiyatının ilk deneme yazarı olarak kabul edilmekle beraber eleştiri türüne olan katkılarıyla da bilinmektedir. Yazıları daima Türkçe ders kitaplarında yer tutan yazar, Türkçenin sadeleştirilmesi konusundaki istikrarlı çabalarıyla yeni Türk dilinin şekillenmesinde etkili olmuştur. Bununla birlikte döneminde eser veren yazar ve şairleri eleştirerek onlara yol göstermiştir. Bu çalışmada Türk dili ve edebiyatında tartışmasız öneme sahip olan Nurullah Ataç'ın görüşleri ve eserleri dikkate alınarak Türkçe'nin söz varlığını, sözdizimini ve yazım sorunlarını incelemek amaçlanmıştır. Bunu yaparken objektif bir tutum sergilemek amacıyla Ataç'ın iç dünyası ve hayatı derinlemesine incelenerek yazıları; eser, şahsiyet, devir üçgenine uygun şekilde analiz edilecektir. Çalışma bu yönüyle hem yeni edebiyat hem de dil sahasına katkı sağlamış olacaktır. Ayrıca bahsedilen yazarın yaşadığı dönemdeki dil ve edebiyat anlayışına dair araştırma ve incelemeler yapılarak yazarın yaşadığı döneme ışık tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
Nurullah Atac is a writer who has acquired recognition for his contributions to the formation, evolution, and development of modern Turkish language and literature. He is credited with being the first essayist in Turkish literature, although he is also noted for his contributions to the criticism genre. With his persistent efforts to simplify Turkish, the author, whose writings are always included in Turkish textbooks, has been significant in establishing the new Turkish language. The purpose of this research is to examine Turkish vocabulary, syntax, and spelling issues while considering Nurullah Ataç's thoughts and works, who has undeniable importance in Turkish language and literature. Ataç's inner world and life, as well as his writings, were researched in depth in order to maintain an objective attitude while doing so; the work will be analyzed in accordance with the personality, era triangle. In this way, the research will benefit both the field of new literature and the area of language. In addition, research and examinations of the specified author's language and literature comprehension will be conducted, as well as the time period in which the author lived.