Gaziantep'te yaşayan Halep Türkmenlerinde halk inanışları
Folk beliefs of Aleppo Turkmen living in Gaziantep
  1. Tez No: 830632
  2. Yazar: ABDULKADİR HASAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 229
Özet
Halk inanışları, her toplumun kendine has dünya görüşünde ürettiği, yaşattığı ve devam ettirdiği, çeşitli kaynaklardan beslenerek geliştirdiği, çağın şartlarına uyum sağlayarak varlığını sürdürebildiği, hem bir toplumun eski inanç sisteminde aktarılmış hem de yeni din ve yaşam tarzında doğmuş inanmalardır. Bilimin olmadığı dönemlerde ilkel topluluklar karşılaştıkları olayları açıklamak için halk inanışlarını oluşturmuştur. Günümüzde bilimsel olarak birçok kanıtın olmasına rağmen devam eden halk inanışları kişinin inanma ihtiyacını karşılamaktadır. Bununla birlikte bilimin açıklayamadığı var oluş ve ölümden sonraki hayat gibi birçok bilinmezlik üzerinden oluşan halk inanışları varlığını sürdürmeye devam etmektedir. Bu bağlamda çalışmada hem Suriye hem de zorunlu göç sonrası Türkiye'nin çeşitli illerine gelen Halep Türkmenleri arasında derleme faaliyetleri gerçekleştirilmiş ve tespit edilen bu inanışlar çalışmanın temelini oluşturmuştur. Çalışmada yer verilen inanışlar hem eski inanç sistemleri hem de büyüsel nitelikler taşımaları bakımından incelenerek Halep Türkmenlerinin geçmişte ve günümüzde var olan halk inanışları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk beliefs, produced by each society in its unique worldview,sustained and perpetuated.They are beliefs that have been developed by feeding from various sources, that can survive by adapting to the conditions of the age, that are both transferred in the old belief system of a society and born in a new religion and lifestyle. In the absence of science, primitive societies formed folk beliefs to explain the events they encountered.Despite the fact that there is a lot of scientific evidence today, the continuing folk beliefs meet the need to believe. However, folk beliefs that are based on many unknowns such as existence and life after death that science cannot explain continue to exist. In this context, compilation activities were carried out among Aleppo Turkmen who came to various provinces of Turkey after both Syria and forced migration, and these beliefs formed the basis of the study. The beliefs included in the study were examined in terms of both old belief systems and magical qualities, and it was tried to determine the folk beliefs of Aleppo Turkmens in the past and present.