Akademisyenlerin görüşüne göre dijital tükenmişlik, sinerjik iklim ve işle bütünleşme ilişkisi
The relationship between digital burnout, synergistic climate, and work engagement according to academicians
  1. Tez No: 830633
  2. Yazar: MURAT BOSTANCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE SEZEN GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmanın amacı akademisyenlere göre dijital tükenmişlik, işle bütünleşme ve sinerjik iklim arasındaki ilişkiyi incelemek, bu ilişkinin demografik özelliklere göre değişiklik gösterip göstermediğini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılında Marmara Bölgesi'ndeki devlet üniversitelerinde görev yapmakta olan 480 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçekler“Dijital Tükenmişlik Ölçeği”,“Sinerjik İklim Ölçeği”ve“Utrecht İşle Bütünleşme Ölçeği”dir. Analiz aşamasında; yapısal eşitlik modeli, bootstrapping tekniği, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, betimsel analizler ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre akademisyenlerin dijital tükenmişlik ve sinerjik iklim düzeyleri orta, işle bütünleşme düzeyleri yüksek bulunmuştur. Değişkenler arasındaki ilişki açısından, dijital tükenmişlik ve işle bütünleşme arasında negatif ve orta; dijital tükenmişlik ve sinerjik iklim arasında negatif ve düşük; işle bütünleşme ve sinerjik iklim arasında ise pozitif ve orta düzeyde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Demografik değişkenler açısından, akademisyenlerin dijital tükenmişlik düzeyleri ve işle bütünleşme düzeylerinin cinsiyet ve akademik ünvana göre anlamlı istatistiksel farklılıklar görülürken, sinerjik iklim ile cinsiyet ve akademik ünvan arasında anlamlı bir istatistiksel fark bulunamamıştır. Son olarak araştırma kapsamında test edilen sinerjik iklimin işle bütünleşme ve dijital tükenmişlik arasındaki kısmi aracılık rolünün doğrulandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between digital burnout, synergistic climate, and work engagement according to academicians and to reveal whether this relationship is significantly changed by demographic variables. The study group consists of 480 academicians working in the Marmara Region in the 2021-2022 academic year. In the study,“Digital Burnout Scale”,“Synergistic Climate Scale”and“Utrecht Work Engagement Scale”were used for the data collection process. In the data analysis, structural equation modeling, bootstrapping technique, independent sample t-test, one-way ANOVA, descriptive statistics, and Pearson correlation analysis were used. According to results of the study, academicians' digital burnout and synergistic climate levels were moderate, and work engagement levels were high. A moderate negative relationship was found between digital burnout and work engagement. A low negative relationship was found between digital burnout and synergistic climate. A moderate positive relationship was found between work engagement and synergistic climate. When controlled for demographic variables, there were significant differences in digital burnout and work engagement according to gender and academic title. However, there was no significant difference in synergistic climate according to gender and academic title. Lastly, it was observed that the influence of work engagement on digital burnout is partially mediated through synergistic climate.