Erhan Bener'in hikâyelerinde yapı ve izlek
Structure and theme in the stories of Erhan Bener
- Tez No: 830637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SİNAN ULU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Türk Edebiyatı'nda önemli bir yere sahip olan Erhan Bener çok sayıda roman ve hikâye kaleme almıştır. Elli yılı aşan edebiyat hayatına yazdığı ilk öykü olan“Küçük İstasyon”ile başlamış ve son öyküsü olan“Karga”ile sonlandırmıştır. Bu iki öykü arasında daha çok sayıda öykü yazmış ve bunları kitaplaştırmıştır. Bunun yanında başarılı romanlar yazmıştır ve onun romancı yönü hikâyeciliğini gölgelemiştir. Romancı kimliği ile ön plana çıksa da sekiz öykü kitabı ve bir seçkisi bulunan Bener'in öyküleri de romanları kadar başarılıdır.“Erhan Bener'in Hikâyelerinde Yapı ve İzlek”adını taşıyan bu tezde yazarın hikâyeleri metin merkezli bir yaklaşımla ele alınıp tahlil edilmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde Erhan Bener'in hayatı, sanatı ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Metin tahlilini içeren kısım iki bölümden oluşur. Birinci bölümde Erhan Bener'in hikâyeleri yapı açısından ele alınıp incelenmiştir. İkinci bölümde ise hikâyeler izlek açısından tahlil edilmiştir. Sonuç bölümünde çalışmanın bulguları açıklanmıştır. Çalışmanın amacı hikâyeleri hakkında kapsamlı bir çalışma bulunmayan Erhan Bener'in hikâyelerini Türk edebiyatına kazandırmaktır.
Özet (Çeviri)
Erhan Bener, who has an important place in Turkish Literature, has written many novels and stories. He started his literary life of more than fifty years with the first story he wrote,“Little Station”, and ended it with his last story,“The Crow”. Between these two stories, he wrote many more stories and compiled them into books. In addition, he wrote successful novels, and his novelist side overshadowed his storytelling. Although he stands out as a novelist, Bener's stories, which have eight story books and a selection, are as successful as his novels. In this thesis titled“Structure and Track in Erhan Bener's Stories”, the author's stories are discussed and analyzed with a text-centered approach. In the introduction part of the study, information about Erhan Bener's life, art and works is given. The part containing text analysis consists of two parts. In the first chapter, Erhan Bener's stories were discussed and examined in terms of structure. In the second part, the stories were analyzed in terms of theme. In the conclusion section, the findings of the study are explained. The aim of the study is to introduce the stories of Erhan Bener, whose stories do not have a comprehensive study, to Turkish literature.