Lise öğrencilerinin politik okuryazarlıkları ile sosyal medyaya yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relatoin between high school students' political literacy and their use of social media
- Tez No: 830638
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH YAZICI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin politik okuryazarlıkları ile sosyal medyaya yönelik tutumları arasındaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Örneklem grubu 2021-2022 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Tokat il merkezinde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğrenim gören 9., 10., 11. ve 12. sınıf farklı lise türü öğrencilerinden oluşan toplam 536 katılımcı ile oluşturulmuştur. Araştırmaya dâhil olan katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Araştırmada kullanılan veri aracı olarak kişisel bilgi formu, Köksal ve Erol (2021) tarafından geliştirilen“Politik Okuryazarlık Ölçeği”ve Argın (2013) tarafından geliştirilen“Sosyal Medya Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programları ile analiz edilmiştir. Anova, Pearson korelasyon, ve t-testi analizlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonunda, incelenen değişkenlerin lise öğrencilerinin politik okuryazarlıkları ve sosyal medyaya yönelik tutumlarında, değişen ölçülerde etkili olduğu ve lise öğrencilerinin politik okuryazarlıkları ile sosyal medya tutumları arasında bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bununla birlikte genç bireylerin kendilerini sosyal medya platformlarında politik anlamda ifade etmeleri, politik süreçlere katılım sağlamaları ve politik paylaşımlar yapmaları bu bireylerin politik okuryazarlıklarını ve sosyal medyaya yönelik tutumlarını arttırdığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is expected that socialization in high school will emerge between their political literacy and their attitudes towards the media. The relational scanning model, one of the good research methods, was used in the research. The study group consists of a total of 536 high school types in the 9th, 10th, 11th and 12th grades in schools affiliated with the Ministry of National Education in the city center of Tokat in the spring semester of the 2021-2022 academic year. The participants in the study were determined by a personalized hand method. Personal information formula,“Political Literacy Scale”kept by Köksal and Erol (2021) and“Social Media Attitude Scale”kept by Argın (2013) were used as the data tools used in the research. The data obtained was analyzed with SPSS package programs. Anova, Pearson and t-test analyzes were used. At the end of the research, it was found that the variables examined were effective in general measures on the political literacy and attitudes towards social media of high school students and were found to be somewhere between the political literacy and social media attitudes of high school students. In addition, their political expression, participation in political contributions and political sharing on social media platforms, where they will stay young together, have been conveyed in a way that this increases their political literacy and attitudes towards social media.